پیشنهاد جذب شیرخام مازاد دامداران روی میز دولت ۲۵ اردیبهشت, ۱۳۹۵

مدیرکل بهبود تولیدات دامی با اشاره به اینکه عملیات جذب شیرخام مازاد دامداران به چند صورت به دولت پیشنهاد شده است، گفت: با توجه به کاهش نرخ شیرخام و مواد بسته‌بندی صنایع، باید نرخ فرآورده‌های لبنی نیز کاهش یابد.

اقتصاد پرس: محمدرضا ملاصالحی اظهار کرد: کارخانجات فرآورده‌های‌های لبنی میزان جذب و قیمت خرید شیرخام خود را کاهش داده‌اند و پرداخت پول دامداران با تأخیر انجام می‌گیرد.

وی افزود: نرخ  فرآورده‌های لبنی درحالی افزایشی بوده که نرخ شیرخام دامداران کاهش یافته است و از طرفی نرخ مواد بسته‌بندی کارخانجات کاهش یافته است اما صنایع لبنی در نرخ محصولات خود تجدید نظر نمی‌کنند.

رئیس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی ادامه داد: در صورتی که صنایع لبنی در قیمت‌های خود تجدید نظر کنند مصرف محصولات لبنی افزایش می‌یابد.

وی تصریح کرد: این انعطاف پذیری و کاهش قیمت فرآورده‌های لبنی باعث می‌شود که از انباشتگی انبار صنایع لبنی کاسته شود و با ایجاد تحریک در بازار، وضعیت جذب شیر خام دامداران نیز بهبود یابد و در نهایت به‌نوعی دیگر به‌نفع مصرف کننده نیز خواهد بود.

شیرخام دامداران تحویل گرفته نمی‌شود

ملاصالحی در پاسخ به “اکنون شیر خام دامداران به چه قیمتی خریداری می‌شود؟” گفت: در حال حاضر پیش از اینکه قیمت برای دامداران مهم باشد، این مهم است که شیر خام آنها تحویل گرفته شود و در برخی از شهرستان‌ها و استان‌ها به‌نوعی با دامداران برخورد می‌شود که آنها مجبوراند شیر خود را به هر قیمتی به صنایع لبنی تحویل دهند.

این مقام مسئول با بیان اینکه در حق دامداران احجاف صورت می‌گیرد تأکید کرد: هرکیلوگرم شیر خام دامداران هزار تا هزار و ۲۰۰ تومان خریداری می‌شود و نرخ این محصول در برخی مناطق به کمتر از هزار تومان نیز رسیده است.

وی یادآورشد: جذب شیرخام مازاد دامداران به چند صورت پیشنهاد شده است و منتظریم ببینیم کدام شکل آن مورد توجه قرار می‌گیرد و از طرفی وزیر جهاد کشاورزی به‌دنبال اعطای یارانه صادراتی به لبنیات است تا میزان جذب شیر خام دامداران افزایش یابد.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *