خریداری 1.3 میلیون تن گندم از 9 استان از ابتدای امسال ۲۵ اردیبهشت, ۱۳۹۵

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: از ابتدای زمان برداشت گندم در سال جاری تاکنون یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن از ۹ استان گرمسیر کشور خریداری شده است.

اقتصاد پرس: اسماعیل اسفندیارپور روز جمعه افزود: در مجموع قیمت گندم خریداری شده حدود ۱۶ میلیون و ۵۱۰ هزار ریال برآورد شده است که توسط بانک کشاورزی به حساب گندم کاران پرداخت می شود.
وی اضافه کرد: اکنون در استان های خوزستان بیش از ۹۰۰ هزار تن، سیستان و بلوچستان ۱۶ هزار تن، هرمزگان ۳۰ هزار تن، بوشهر ۹۰ هزار تن، فارس ۱۲۰ هزار تن، کرمان ۹۰ هزار تن، کرمانشاه سه هزار و ۵۰۰ تن و ایلام ۱۳۰ هزار تن گندم خریداری شده و عملیات برداشت و خرید در کهگیلویه و بویراحمد نیز به تازگی در حال انجام است.
وی ادامه داد: بیش از ۴۵۰ مرکز خرید در استان های یادشده، فرایند خرید گندم را انجام می دهند و با افزایش برداشت گندم در استان های دیگر به تدریج به تعداد مراکز خرید اضافه می شود.
وی گفت: هم اکنون محصول گندم تولید اصلی استان های خوزستان، گلستان، فارس، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی و بوشهر است.
وی افزود: طبق مصوبه دولت، امسال قیمت هرکیلوگرم گندم معمولی(نان) ۱۲ هزار و ۷۰۵ ریال و گندم دوروم ۱۳ هزار و ۶۸ ریال با چهار درصد افت مفید و ۲ درصد افت غیرمفید از گندمکاران خریداری می‌شود.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی با یادآوری اینکه عاملیت خرید گندم امسال با بانک کشاورزی است، گفت: بتدریج با افزایش خرید گندم، منابع اعتباری آن نیز تامین و به حساب گندمکاران واریز می شود.
به گزارش ایرنا، پیش بینی شده امسال بیش از ۱۳ میلیون تن گندم در ۶ میلیون هکتار از اراضی آبی و دیم در ۳۱ استان کشور تولید شود.
همچنین سال گذشته حدود ۱۱میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم در کشور تولید شد که هشت میلیون و ۸۰ هزار تن آن با قیمت گندم معمولی(گندم نان) ۱۱ هزار و ۵۵۰ ریال و هر کیلوگرم گندم دروم با قیمت ۱۱ هزار و ۸۸۰ ریال با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید دو درصد توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران خریداری شده بود.

منبع: ایرنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *