تعلل وزارت نیرو در ساخت فاز توسعه نیروگاه سد گتوند ۲۵ اردیبهشت, ۱۳۹۵

در حالی که تولید برق در ۴ واحد فاز نخست نیروگاه سد گتوند بیش از ۴ هزار میلیارد ریال درآمدزایی به همراه داشته، ساخت ۴ واحد فاز دوم این نیروگاه بیش از ۳ سال در برنامه قرار دارد و هنوز زمانبندی مشخصی برای احداث آن وجود ندارد.

اقتصاد پرس: سد گتوندعلیا به‌عنوان بلندترین سد خاکی کشور در منتهی‌الیه موقعیت کوهستانی رودخانه کارون، در فاصله ۳۸۰ کیلومتری از مصب رودخانه و نزدیک شهرستان گتوند در استان خوزستان احداث شده است.

تولید برق از آب رهاسازی شده از مخزن این سد که در جمع آوری سیلابهای حوضه کارون و همچنین ذخیره آب رهاسازی شده از سدهای مخزنی کارون ۳ و ۴ نقش مهمی ایفا می کند، یکی از اهداف اصلی ساخت آن بوده است. به طوری که همزمان با رهاسازی آبهای ذخیره شده در مخزن سد گتوند، علاوه بر تغذیه نیاز زیست محیطی پایین دست و تأمین نیاز کشاورزی دشت خوزستان در فصل کشت، بخشی از نیاز شبکه برق کشور به صورت پاک و بدون مصرف سوخت فسیلی تأمین شود.

به منظور تحقق این هدف، ساخت دو فاز یکهزار مگاواتی برای تولید سالانه ۴ هزار و ۲۵۰ گیگاوات ساعتی برق در برنامه قرار گرفت. فاز نخست نیروگاه سد گتوند با ۴ واحد ۲۵۰ مگاواتی قریب به ۳ سال در مدار بهره برداری است و تاکنون برق تولیدی آن بیش از ۴ هزار میلیارد ریال درآمدسازی به دنبال داشته است. با این حال، احداث فاز دوم نیروگاه سد گتوند قریب به سه سال در دست انجام است و پس از گذر از تعدیل های مختلف که ظرفیت احداث آن را از ۴ واحد ۲۵۰ مگاواتی به ۴ واحد ۱۷۵ یا ۱۶۰ مگاواتی رسانده، هنوز اقدامی در جهت خرید و نصب تجهیزات فاز دوم صورت نگرفته است.

هفته پایانی فروردین ماه سال جاری سیلابی بزرگ در حوضه کارون به وقوع پیوست و بارشهای متوالی، بهره برداران سدهای کارون ۴ و کارون ۳ را مجبور به بازکردن دریچه های این دو سد کرد و حجم آب رهاسازی شده به مخزن سد گتوند وارد شد. اکنون مخزن گتوند ذخایر مناسبی از آب را در خود جای داده و برای تأمین نیاز زیست محیطی و کشاورزی پایین دست، وضعیت مطلوبی را رقم زده است اما در بخش تولید برق، فقط به میزان یکهزار مگاوات ظرفیت در این سد وجود دارد و در صورتی که فاز دوم این نیروگاه احداث شده بود، قدرت مانور بهره برداران در تولید برق از آب رهاسازی شده بیش از وضعیت کنونی بود.

سال گذشته احداث ساختمان محل نصب فاز دوم نیروگاه گتوند به اتمام رسید، اما هنوز اظهار نظر قطعی در خصوص زمان نصب تجهیزات و بهره برداری از فاز دوم و همچنین میزان ظرفیت تعدیل شده این فاز انجام نشده است.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.