نیکوکاران 2.5 میلیارد تومان به آبخیزداری کمک کردند ۲۳ اردیبهشت, ۱۳۹۵

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری معاونت آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: سال گذشته خیران مبلغ ۲٫۵ میلیارد تومان در حوزه‌های آبخیز فارس، هرمزگان و بوشهر هزینه کردند که این موضوع باید فرهنگ‌سازی شود.

اقتصاد پرس: محمدعلی فتاحی اردکانی نماینده سازمان جنگل‌ها امروز در دومین روز از همایش «علل و راهکارهای مقابله با بحران کمی و کیفی آب کشور» به ارائه سخنرانی با  عنوان راهکارهای موثر و اجرایی آبخیزداری در مدیریت بحران آب در کشور پرداخت و گفت: کشور ایران با میانگین حدود ۲۵۰ میلی‌متر بارندگی سالیانه، دارای تنها ۳۰ درصد میانگین بارش جهانی (حدود ۸۶۰ میلی‌متر) است.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب آبخوان‌داری معاونت آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: کشور ما با دارا بودن بیش از یک درصد جمعیت جهان تنها در حدود ۳۳ درصد از منابع آبی شیرین تجدید‌پذیر را در اختیار دارد، اما در عین حال بیش از ۹۰ درصد از منابع آب کشور در چارچوب یک برنامه‌ریری قابل حصول است.

وی افزود: مزیت دیگر تامین منابع آب در این است که متجاوز از ۹۳ درصد این منابع از داخل کشور تامین می‌شود.

فتاحی اردکانی تصریح کرد: آسیب‌های خشکسالی در منابع طبیعی و آبخوان‌ها باعث افت سطح حفره‌های آب زیرزمینی و تشکیل فرسایش خاک، کاهش کیفیت آب، خشک شدن مراتع و کاهش تولید درختان جنگلی، افزایش ریسک آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌ها، از بین رفتن گونه‌های گیاهی و جانوری می‌شود.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب آبخوان‌داری معاونت آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تصریح کرد: بنابراین اقدامات اجرایی و مدیریت در حوزه آبخیز با هدف انجام نفوذ آب و تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی و تقویت پوشش گیاهی و حفظ منابع پایه را اجتناب‌ناپذیر می‌کند.

وی افزود: مجموعه عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری در یک فرایند اجرایی به طور مستقیم و یا غیرمستقیم در کاهش اثرات خشکسالی موثر بوده و ضروری است این اقدامات در قالب اجرای طرح‌های جامعه مدیریت  آبخیزداری در عرصه‌های منابع طبیعی باشد.

فتاحی اردکانی تصریح کرد: اثربخشی اقدامات آبخیزداری را اگر بتوان به صورت کمی بیان کرد می‌تواند طبق آمار مراکز تحقیقاتی موجود شامل حجم آب استحصالی سالیانه به میزان ۵۳۰ مترمکعب در هکتار، کنترل فرسایش سالیانه به میزان ۸ تا ۱۰ تن در هکتار، کنترل رسوب سالیانه به میزان ۵٫۳ مترمکعب در هکتار و افزایش تولید علوفه سالیانه به مقدار ۱۲۰ کیلوگرم در هکتار باشد.

وی تصریح کرد: میزان بارش‌های کشور به طور متوسط ۴۱۳ میلیارد مترمکعب ذکر می‌شود و میزان تبخیر هم ۲۸۳ میلیارد مترمکعب عنوان می‌شود.

وی بیان داشت: حدود ۷۰ درصد نزولات جوی تبخیر می‌شود و راهکار اصلی ما باید جلوگیری از افزایش تبخیر باشد.

فتاحی اردکانی تصریح کرد: اهداف کلان آبخیزداری مدیریت یکپارچه سرزمین به منظور بهره‌برداری‌های پایدار از منابع زیستی و همچنین حفاظت خاک و کنترل فرسایش آن است.

وی بیان داشت: همچنین تحقق اهداف ارتقای درآمد و ایجاد اشتغال در زمانی کوتاه و پراکندگی اجرایی مناسب و رعایت عدالت در توزیع ثروت ملی از ویژگی‌های طرح‌ آبخیزداری است.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب آبخوان‌داری معاونت آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به چالش‌های اصلی آب در ارتباط با آبخیزداری اشاره کرد و گفت: از ۶۰۹ دشت کشور ۳۳۰ دشت فوق‌العاده بحرانی و فرونشست در دشت رفسنجان بسیار بحرانی است.

فتاحی اردکانی تصریح کرد: براساس مطالعات جامع منابع آب کشور جریان سالانه با دوره برگشت های ۵، ۱۰ و ۱۰۰ ساله نسبت به دو ساله به ترتیب ۴۶، ۷۱ و ۱۲۸ درصد افزایش یافته است. این به این معنا است که هر ۵ سال یک سال متوسط آورد جریان‌های سطحی کشور ۴۶ درصد نسبت به میانگین درازمدت و یا آورد با دوره برگشت دو ساله افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: با تعمیم این عدد به حدود ۹۰ میلیارد مترمکعب جریان‌های سطحی کشور ۴۱۴ میلیارد مترمکعب است.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب آبخوان‌داری معاونت آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور بیان داشت: سال گذشته خیران آبخیزداری ۲٫۵میلیارد تومان در فارس، هرمزگان و بوشهر در حوزه آبخیزداری هزینه کردند که این فرهنگ باید ترویج شود.

وی گفت: پرداختن جدی به موضوع و تاثیرات اقدامات آبخیزداری و آبخوان‌داری برای مقابله با شرایط خشکسالی کشور اهمیت فراوان دارد و باید به صورت جدی به آن پرداخته شود.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.