آغاز ترانزیت سوخت در مرز ‌اینچه‌برون از دو هفته آینده ۲۳ اردیبهشت, ۱۳۹۵

معاون وزیر راه و شهرسازی از آغاز ترانزیت سوخت در مرز ریلی اینچه‌برون از دو هفته آینده خبر داد و گفت: در این باره تعرفه مشترک ترانزیت ریلی بین ایران، قزاقستان و ترکمنستان به امضا رسید و قرار است این مرز ریلی هم فعال شود.

اقتصاد پرس:  محسن پور سیدآقایی‌ با اشاره به رشد همکاری‌ اقتصادی ایران و ترکمنستان از دو سال گذشته بیان کرد:‌ بر اساس آمار سال گذشته میزان حجم مبادلات کالا در مرز ریلی سرخس به بیش از دو برابر یعنی ۱٫۳ میلیون تن در سال افزایش یافت.

وی با بیان اینکه هدف‌گذاری دو دولت این است که میزان ترانزیت از مرز سرخس به ۶ میلیون تن در سال افزایش پیدا کند، گفت: بر اساس برنامه زمان‌بندی ترانزیتی بین دو دولت در نظر داریم رقم ترانزیت تا پایان امسال به ۳ میلیون تن برسد و این عدد تا سه سال آینده به ۶ میلیون تن در سال افزایش یابد.

وی درباره فعال کردن مرز اینچه‌برون نیز اظهار کرد: در این باره تعرفه مشترک ترانزیت ریلی بین ایران- قزاقستان- ترکمنستان به امضا رسید که قرار است این مرز ریلی هم فعال و از دو هفته آینده کار ترانزیت سوخت آغاز شود؛ همچنین با قزاقستان نیز در حال پیگیری هستیم تا بارهای این کشور از مسیر اینچه برون ترانزیت شود.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: البته مشکل اتصال خطوط ریلی عریض ایران و ترکمنستان هنوز برطرف نشده است، در حالی که در ابتدای افتتاح طرح توافق شد که به طور موقت خط نرمال بین دو کشور متصل و سپس خطوط عریض ریلی نیز بین دو کشور متصل شود.

وی گفت: نیاز است تا در این زمینه راه‌آهن ترکمنستان همکاری ویژه‌ای با ما داشته باشد و حتی طرح فنی در این راستا نیز توسط مشاور اتریشی فراهم شده است تا خطوط عریض نرمال به یکدیگر متصل شوند؛ طبق مطالعات انجام شده از سوی مشاور اتریشی اگر این اقدام در داخل خاک ترکمنستان صورت گیرد، بسیار بهتر خواهد بود، چراکه قوس ریل در ایران بسیار تند است.

پورسیدآقایی درباره بدهی‌ راه‌آهن ایران به ترکمنستان گفت: پرداخت بدهی‌ها از طریق کشور ثالث به لحاظ اقتصادی زمان‌بر و هزینه‌بر است‌، با وجود همه این مسائل هفته گذشته ۱٫۳ میلیون فرانک با همین روش به راه آهن ترکمنستان پرداخت کردیم، البته راه‌آهن تاجیکستان نیز پیشنهادی برای تهاتر بدهی ایران به ترکمنستان داد، به این صورت که راه‌آهن تاجیکستان به عنوان خریدار واگن از ایران٬ در عوض پرداخت پول واگن‌ها٬ بدهی ایران را با راه‌آهن ترکمنستان تسویه کند.

وی افزود: چنانچه این مسأله مورد توافق سه کشور واقع شود، بدهی ایران به راه‌آهن ترکمنستان یک‌جا پرداخت می‌شود که البته این رقم قابل توجهی هم نیست و حدود ۴ میلیون فرانک است.

منبع: پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازیدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.