جزئیات گازرسانی ۱.۳ میلیارد دلاری به ۳۰۰ هزارخانواده ایرانی ۲۲ اردیبهشت, ۱۳۹۵

قرار است در قالب اجرای سه خط لوله انتقال گاز، احداث و نصب ۶۰۰ کیلومتر خط لوله به قطرهای ۱۶ تا ۵۶ اینچ و گازرسانی به ۳۰۰ هزار خانوار شهری و روستایی استان سیستان و بلوچستان انجام گیرد.

اقتصاد پرس: سیستان و بلوچستان یکی از پهناورترین استان های کشور است اما در زمینه توسعه زیرساختها دچار عقب ماندگیهایی است . یکی از زیرساختهای این استان که گازرسانی و تأمین سوخت مورد نیاز بخش خانگی، تجاری و صنعتی با گاز طبیعی است، در قالب پروژه های متعدد در حال انجام است و وزارت نفت گازرسانی به این استان را در اولویتهای کاری خود قرار داده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران روز گذشته در این خصوص گفت: “طرح گازرسانی به این استان از خط هفتم سراسری انتقال گاز صورت می گیرد و بخش های مختلف نیروگاهی، صنعتی و خانگی را شامل می شود. عملیات اجرایی گازرسانی به بخش های مختلف این استان در سال گذشته آغاز شد و گزارشهای دوره ای آن را شخصا مورد رصد قرار می دهم تا در کار گازرسانی به این استان خللی به وجود نیاید. با تکمیل گازرسانی به استان پهناور سیستان و بلوچستان، در جهت کاهش مصرف سوخت مایع در کشور، گامی موثر برداشته خواهد شد.”

پیگیری های خبرنگار تسنیم حاکی از این است که در حال حاضر وزارت نفت طرح گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان را در قالب سه پروژه “خط لوله ایرانشهر – چابهار” ، “خط لوله ایرانشهر – خاش” و “خط لوله زاهدان – زابل” تعریف کرده که پروژه “خط لوله ایرانشهر – چابهار” دارای اولویت عنوان شده است.

میزان سرمایه گذاری مورد نیاز برای اجرای کامل این سه پروژه، یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار برآورد شده که قرار است از محل فروش میعانات گازی و صادرات فرآورده های نفتی مایع جایگزین شده در قالب بند ق تبصره ۲ قانون بودجه تأمین شود.

در مجموع قرار است در قالب اجرای این سه خط لوله انتقال گاز، احداث و نصب ۶۰۰ کیلومتر خط لوله به قطرهای ۱۶ تا ۵۶ اینچ و گازرسانی به ۳۰۰ هزار خانوار شهری و روستایی استان سیستان و بلوچستان انجام گیرد.

مسئولان وزارت نفت امیدوارند با تأمین به موقع منابع مالی، بتوانند تا سال ۹۸ اجرای این سه پروژه و گازرسانی به ۳۰۰ هزارخانواده ایرانی را به انجام برسانیم.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *