عملیات روانی علیه مردم بعد از دستاورد تقریبا هیچ برجام ۲۲ اردیبهشت, ۱۳۹۵

«دولت پُز چیزهایی را می‌دهد که واقعیت ندارد. »

اقتصاد پرس: «دولت پُز چیزهایی را می‌دهد که واقعیت ندارد. » روزنامه وطن امروز با بیان اینکه دولت از آشکار شدن حقایق برجام، به سیاست «القای وجود دستاوردهایی که وجود ندارد» روی آورده نوشت: ملت بیشتر از اینکه تغییرات و گشایش‌های اقتصادی را حس کند، هیجان و ذوق دولت را حس می‌کند! در چنین وضعیتی دولتی‌ها به سیاست «القا» روی آوردند که مکمل سیاست‌های قبلی اقتصادی است. از جمله نگفتن حقیقت و محرمانه‌سازی. دولت بسیاری از آمارها و حقایق اقتصادی را نمی‌گوید.

این سیاست از همان ابتدای فعالیت دولت یازدهم آغاز شده و هنوز ادامه دارد. آمارهای واقعی رشد اقتصادی، اشتغال، بیکاری، حذف افراد از لیست دریافت یارانه نقدی، شاخص و معیارهای حذف افراد از یارانه نقدی، تعداد بنگاه‌های اقتصادی‌ای که تعطیل شده‌اند، میزان حمایت از تولید داخلی، تاثیر بسته‌های ضد رکود بر تولید ملی و… از موضوعات مجهولی است که دولت در ارائه آمار و اطلاعات، خست به خرج می‌دهد.

حتی زمانی که موضوعی اقتصادی، رسانه‌ای می‌شود مسئولان دولتی ابایی از آن ندارند که بگویند بهتر بود بر سر فلان موضوع مهر محرمانه می‌خورد. مانند افشای‌ نامه ۴ وزیر به روحانی و هشدار آنها نسبت تشدید رکود و واکنش سخنگوی دولت که گفت بهتر بود بالای این نامه مهر محرمانه می‌خورد! دولتی‌ها حتی زمانی که یک تصمیم اقتصادی که با زندگی روزمره ملت سر و کار دارد اجرایی می‌شود هم تمایلی به اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی ندارند.

این روزنامه شیوه القایی‌ دوم را وارونه کردن حقیقت توصیف می‌کند و می‌نویسد: پنهان کردن حقیقت و «عدم اطلاع‌رسانی» تفاوت بسیاری با وارونه کردن حقیقت دارد. در بررسی بودجه سال جاری نمونه‌ای عجیب از وارونه کردن حقیقت را شاهد بودیم که حتی حامیان دولت را هم شوکه کرد؛ سخنگوی دولت ناگهان در مجلس با تغییر ۱۸۰ درجه‌ای، خود را حامی پرداخت یارانه نقدی جا زد و ظاهرا با قطع یارانه نقدی و افزایش نرخ بنزین مخالفت کرد! مسئولان دولت یازدهم از همان ابتدای فعالیت، بارها و بارها یارانه نقدی را مصیبت و عذاب می‌دانستند و حتی در کمیسیون‌های مجلس بر قطع یارانه نقدی اصرار داشتند اما وقتی متوجه شدند این پیشنهاد در نهایت تصویب خواهد شد،‌ در قامت حامی پرداخت یارانه نقدی ظاهر شدند و در صحن علنی با تصویب آن مخالفت کردند! جالب اینکه دولتی با قطع یارانه نقدی مخالفت کرد که خود یارانه ملت را قطع کرده و همچنان در حال قطع یارانه نقدی است! آمار پراکنده مسئولان از قطع یارانه نقدی ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر خبر می‌دهد و تعجب‌آور اینکه همین «دولت یارانه قطع کن» بر سر قطع یارانه افراد اشک می‌ریزد(!)
دولت با وارونه جلوه دادن حقایق اقتصادی قصد دارد از موج انتقادات بکاهد اما نمی‌داند تاثیر وارونه کردن حقیقت بر ذهن و قلب ملت بسیار بیشتر از پنهان کردن حقیقت است.

نویسنده درباره روش سوم یعنی «القای دستاوردهایی که نیست» خاطرنشان می‌کند دولت بعد از پنهان کردن و وارونه جلوه دادن حقایق به سیاست عجیب و باورنکردنی «القای دستاوردهایی که نیست» روی آورده است، بیش از ۱۰۰ روز از اجرای برجام می‌گذرد اما آن تاثیری که دولتی‌ها انتظار داشتند در اقتصاد دیده نشده است و حتی تاثیر روانی اجرای برجام هم رخ نداد، چرا که بازار و فعالان اقتصادی کارکشته به دنبال نشانه‌های واقعی غیر از توافقات شفاهی و کاغذی هستند. حتی بازار ارز و سکه و بازار سرمایه تنها یک تکان مقطعی را تجربه کرد و وضعیت به دوران ماقبل برجام بازگشته و رکود همچنان گریبانگیر اقتصاد است؛ همچنان بنگاه‌های اقتصادی در حال تعطیلی هستند و بسته‌های خروج از رکود حتی موجب کاهش رکود هم نشده‌اند. تحریم‌های بانکی ظاهرا برداشته شده اما عملا آن «اتفاق خاص» رخ نداده است.

در چنین وضعیتی مسئولان در حال القای چیزی هستند که اصلا وجود خارجی ندارد! دولتی‌ها دارند القا می‌کنند با برجام اتفاقات خوبی افتاده و مردم دارند دستاوردهای برجام را حس می‌کنند. در این سیاست اگر عبارات عجیب و در عین حال باورنکردنی شنیدید نباید تعجب کنید؛ عباراتی چون برجام آفتاب تابان است، مردم قدم به قدم برجام را لمس می‌کنند، زیبایی‌های جدید و ابعاد تازه‌ای از برجام توجهم را به خود جلب کرده است، دوران بعد از برجام با قبل از برجام متفاوت است و…

افراطی مجلس ششم: لاریجانی اگر می‌خواست کاری کند تا حالا کرده بود

عضو فراکسیون افراطیون در مجلس ششم گفت: دوران لاریجانی به سرآمده و عارف باید رئیس شود.

ناصر قوامی به روزنامه اجاره‌ای آرمان گفته است: حتما باید آقای عارف کاندیدای ریاست مجلس شود چرا که نزدیک به ۱۳۰ نفر از اصلاح‌طلبان به مجلس آمده‌اند.

وی می‌افزاید: فکر می‌کنم دوران آقای لاریجانی سرآمده و دو دوره ریاست بر مجلس برای او کافی است بهتر است خود آقای لاریجانی تلاش کند تا آقای عارف به عنوان فردی تازه نفس وارد عرصه شود.

وی در پاسخ این سؤال که برخی معتقدند ریاست آقای لاریجانی می‌تواند فشار طیف مخالف را بر مجلس دهم کمتر کند نظر شما چیست؟ گفت: من فکر می‌کنم بیان چنین مباحثی روش‌هایی برای استمرار ریاست آقای لاریجانی است چرا که ایشان اگر می‌خواست کاری کند تاکنون انجام داده است.

اتفاقاتی در مجلس نهم همچون تصویب برجام هم کار لاریجانی نبود.

عضو فراکسیون مشارکت در مجلس ششم در عین حال درباره نمایندگان اصلاح‌طلب تصریح کرد: من اکثر افراد لیست ۳۰ نفره امید را نمی‌شناسم و نمی‌دانم اکنون و درگذشته چه‌مواضعی داشتند و آیا صددرصد اصلاح‌طلب هستند یا خیر اما در آینده و با شروع کار مجلس این موضوع روشن می‌شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *