ماجرای یک بام و دو هوای ریل ملی ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۵

با گذشت مدتی نسبتا طولانی از عقد قرارداد مشترک راه آهن با شرکت ذوب آهن اصفهان برای ساخت ریل ملی به نظر می رسد هنوز نقشه راه دقیقی در این زمینه در دستور کار قرار نگرفته است، مساله ای که از یک سو باعث شده ذوب آهن نسبت به اقدامات راه آهن گلایه داشته باشد و از سوی دیگر خطوط جدید کشور بدون ریل بمانند.

اقتصاد پرس:  پس از آنکه شرکت ذوب آهن اصفهان متعهد شد تا در زمانی کوتاه شرایط را برای ساخت و عرضه ریل ملی فراهم کند، راه اهن اعلام کرد می تواند بخش قابل توجهی از نیازهای زیرساختی را از این طریق جبران کند. با وجود این همگرایی اما آنچه در عمل اتفاق افتاد تاخیر چند باره در رسیدن ریل ملی و خالی ماندن دست راه آهن و شرکت ساخت برای تکمیل طرح های جدید ریلی بود.

موضوعی که هرچند مسولان ذوب آهن به وجود آمدن آن را به دلیل محدودیت منابع مالی و برخی تغییر و تحولات قطعی می دانستند اما آنچه در عمل مهم بود نیاز به روز زیرساخت های جدید مانند راه آهن همدان یا قزوین – رشت به ریل های جدید بود.

این نیازها که تعویق آنها نشدنی به نظر می رسید باعث شد بار دیگر بحث وارد کردن ریل از کشورهای خارجی مطرح شود تا قرارداد خرید ریل از هند که صحبت آن از چند سال قبل آغاز شده بود با قدرتی بیشتر پیگیری شود.

هرچند طبق اعلام مدیرعامل راه اهن بخش قابل توجهی از این قرارداد به شکل فاینانس و از سوی دولت هند انجام می گیرد و ایران در عمل مبلغ چندانی برای این ریل ها نمی پردازد اما باز هم خبر نهایی شدن این قرارداد صدای تولید کنندگان داخلی را در آورده که این اتفاق باعث نادیده انگاشته شدن توان تولیدی کشور خواهد شد. موضوعی که حالا و طبق اعلام آخوندی وزیر راه و شهرسازی ال سی آن نهایی شده و باید در انتظار اجرای نهایی آن بود.

آنچه در عمل اتفاق افتاده به نوعی به هر دو بخش این داستان حق می دهد. از یک سو راه آهن و شرکت ساخت نیازی جدی به ریل هایی دارند که طرح های توسعه ای راه اجرایی کنند و از سوی دیگر ذوب آهن خط تولیدی را راه اندازی کرده که با وجود تاخیرهای چندباره هزینه ای گزاف برای آن متحمل شده است. هرچند راه آهن اعلام کرده در صورت رسیدن ریل ملی همه محصولاتش را خریداری خواهد کرد اما با توجه به خوش قولی خارجی ها و امتیازاتی که برای فروش محصولاتشان ارائه می کنند شاید آینده این ریلملی همچنان در هاله ای از ابهام باشد.

منبع: ایسنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.