افزایش تورم در سال 95 ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۵

اقتصادپرس: پیش بینی های دولتی از وضعیت اقتصاد در سال جاری بسیار مثبت و ایده‌آل ترسیم می شود حال آنکه نگاهی واقع بینانه به وضعیت اقتصادی کشور، نشان می دهد؛ برنامه ریزی های مدونی صورت نگرفته که دستیابی به رشد اقتصادی ۴ تا ۵ درصد امکان پذیر باشد.

به نظر نمی رسد که امسال به نرخ رشد اقتصادی ۶ درصد نائل شویم اما رشد ۵ درصدی با مدیریت صحیح و برنامه ریزی های دقیق می تواند قابل دسترس باشد.

به گفته کارشناسان اقتصادی نرخ تورم افزایش می یابد زیرا براساس نشانه های موجود، اقتصاد کشور رونق می یابد و با بهبود نسبی شرایط و خروج از رکود، نرخ تورم افزایش می یابد.

عدم افزایش و حتی کاهش نرخ تورم در سال ۹۴، به دلیل وجود رکود در اقتصاد بود که مانع از افزایش نرخ تورم می شد. اما در صورت رونق بازار، تورم نیز افزایش می یابد.

اگرچه پیش بینی می شود که روند اقتصادی معکوس شده و اقتصاد از رکود خارج شده و بهبود یابد اما این رونق، نرخ رشد را بیش از ۵ درصد و نرخ تورم را بیش از ۱۷ تا ۱۸ درصد افزایش نمی دهد.

افزایش رشد اقتصادی و نرخ تورم بر اشتغالزایی تاثیر مثبت گذاشته و نرخ بیکاری راکاهش می دهد. البته مجموع این موارد درصورتی انجام شدنی است که بحران یا شوک جدیدی اقتصاد کشور را تهدید نکند.

اگر روند اجرای برجام به خوبی صورت گیرد و شاهد شوک سیاسی یا اقتصادی در کشور یا فضای بین المللی نباشیم می توان شاهد بهبود بخش های مختلف اقتصادی باشیم.

بهبود شرایط اقتصادی نباید موجب غفلت شده و مسئولان را از اصلاح مشکلات ساختار نامناسب اقتصادی باز دارد بلکه مسئولان باید از رونق ایجاد شده بهترین بهره را ببرند.

اگر رونق ایجاد شده همراه با تغییرات و اصلاحات ساختاری دراقتصاد کشور باشد می توان به آینده اقتصاد امیدوار بود اما درصورتی که ساختار تغییر نکند شاهد یک دوره رونق کوتاه مدت و شکننده در اقتصاد خواهیم بود.

آغاز دوره رونق پس از یک دوره ۳ تا ۴ ساله از رکود در اقتصاد کاملا طبیعی به نظر می رسد و پیش بینی بهبود نسبی شرایط اقتصادی نیز نتیجه روند همیشگی دوره های رونق و رکود در اقتصاد است.

این در حالی است که نباید فراموش کرد که مقاومت اقتصاد کشور دربرابر بحران ها باید افزایش یابد و این امر نیازمند برنامه ریزی های علمی، واقع بینانه و بلند مدت است. البته باید از برنامه ریزی های بلندپروازانه و اعلام هدف های دست نیافتنی نیز پرهیز شود.

بنابر نشانه های موجود در اقتصاد کشور، درصورتی که دولت چارچوب اقتصادی را اصلاح کند و بحران یا شوک جدیدی بر اقتصاد وارد نشود از فصل پاییز شاهد بهبود نسبی خواهیم بود که ادامه و طول بازه رونق بستگی به سیاست های دولت دارد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.