افزایش قیمت بنزین نه به صلاح است نه عقلانی ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۵

رییس کمیته انرژی مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز موافقت نسبت به ادامه عرضه تک‌نرخی بنزین، درباره مصوبه بنزینی مجلس تصریح کرد که افزایش قیمت بنزین در این مقطع نه به صلاح بوده و نه منطقی است.

اقتصاد پرس: محمد چگینی با اشاره به اینکه ناهماهنگی و عدم تعادل در تغییر قیمت بنزین نارضایتی عمومی را در پی دارد، اظهار کرد: نرخ بنزین در کشور در حال حاضر به نرخ جهانی آن نزدیک شده است و لازم است روی اصلاح نرخ دیگر حامل‌های انرژی کار شود.

وی درباره مصوبه مجلس شورای اسلامی در راستای حفظ کارت سوخت و دو نرخی کردن بنزین با اشاره به اینکه ابتدا باید مساله تعدیل قیمت های سوخت ریشه یابی شده و مشخص شود که از کجا نشأت می گیرد، گفت:‌ سیاستهای کلان کشور در بحث کاهش شدت انرژی در بخش های مختلف تاکید بر آن دارد که با اقدامات قیمتی و غیرقیمتی شدت انرژی کاهش داده شود که مبحث هدفمند سازی یارانه ها مبتنی بر همین تعدیل‌ها صورت گرفت.

رییس کمیته انرژی مجمع تشخیص مصلحت نظام، ادامه داد: بنابراین جهت‌گیری به سمت واقعی کردن قیمت‌ها یک بحث سیاستی است، منتهی منظور از حامل‌های انرژی فقط بنزین نیست. نفت گاز یا همان گازوییل ، LPG یا همان گاز مایع و نفت کوره هم از اقسام حامل‌های انرژی هستند. پس بنابراین ما در اقدامات خود باید تعادل را میان این حامل‌ها نیز رعایت کنیم .

چگینی با اشاره به اینکه در سالهای اخیر با افزایش‌های متوالی قیمت بنزین ، نرخ آن به حدود فوب در خلیج فارس برای مصرف کننده داخلی رسیده است، عنوان کرد: با این اقدام تقریبا قاچاق بنزین به خارج از کشور به حد ناچیزی رسیده و این به معنی رسیدن حدودی بنزین به قیمت واقعی خود است. البته در کشورهایی مانند ترکیه و یا سایر کشورهای فاقد منابع انرژی ، مالیات‌های کربن روی مصرف سوخت نیز اعمال می‌شود که بطور مثال ممکن است بنزین در ترکیه تا لیتری ۴ هزار تومان هم فروخته شود ولی نرخی که بعنوان نرخ اصلی تجارت جهانی در حال حاضر مورد نظر است ، مقداری نزدیک به همین نرخی است که ما فعلا به مصرف کننده داخلی عرضه می کنیم.

رییس کمیته انرژی مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تاکید بر عدم امکان فشار آوردن به نرخ بنزین به عنوان حاملی که تمام آحاد جامعه با آن سر وکار دارند، خاطرنشان کرد: این ناهماهنگی و عدم تعادل در افزایش قیمت ممکن است نارضایتی عمومی را در پی داشته باشد و بنابراین لازم است به بررسی وضعیت سایر حامل‌های انرژی نیز پرداخته شود.

چگینی با اشاره به اینکه دولت سالیانه در حدود بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان از محل درآمدهای فروش بنزین به مردم، درآمد دارد، گفت: علاوه بر این در حدود ۳۴ میلیارد لیتر در سال هم گازوییل تولید می‌شود که بعد از اجرای طرح کارت سوخت برای خودروهای سنگین گازوییل سوز، بخشی از این رقم باقی ماند و توانستیم حدود ۶ میلیارد لیتر گازوییل نیز صادر کنیم.

وی افزود: ولی به هر جهت گازوییل این حجم تولید و مصرف که به ۲۸ میلیارد لیتر می‌رسد، در سال گذشته تنها ۸ هزار میلیارد تومان عایدی برای دولت داشته است به عبارتی گازوییل در ایران لیتری سیصد تومان است در این درحالیست که این رقم در ترکیه به حدود پنج هزار تومان می رسد و این اختلاف زیاد قیمتی مسلما قاچاق را تشویق خواهد کرد و همچنین مسبب عدم مصرف بهینه این حامل انرژی خواهد بود.

رییس کمیته انرژی مجمع تشخیص مصلحت نظام، تصریح کرد: بنابراین اگر به دنبال ایجاد منبع درآمد برای دولت هستیم و همزمان قصد پیشروی به سمت اجرای سیاست‌ها را داریم می بایست به دنبال واقعی کردن قیمت حامل‌هایی که از نرخ اصلی عقب مانده اند باشیم.

چگینی با بیان اینکه افزایش قیمت بنزین در این مقطع نه به صلاح است و نه عقلانی، اظهار کرد: در این شرایط باید تمرکز خود را روی نفت گاز یا همان گازوییل قرار دهیم و کارشناسان تا جایی که کشش بازار و تکلیف سیاستی را در نظر می‌گیرند با واقعی کردن قیمت گازوییل مانند بنزین در جهت ارضای سیاست‌ها تلاش کنند.

وی مدیریت گازوییل را به مراتب از مدیریت بحث بنزین ساده تر دانست و گفت: گازویل نسبت به بنزین تاثیر مستقیم کمتری بر زندگی مردم دارد. پیشنهاد ما از منظر سیاستی اصلاح قیمت گازوییل است.

*** جمع‌آوری اطلاعات مصرف سوخت بدون کارت بنزین

رییس کمیته انرژی مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اعلام موافقت نسبت به تک نرخی ماندن بنزین، اظهار کرد: در این مقطع به علت نزدیکی قیمت بنزین به نرخ جهانی و فوب خلیج فارس بنده موافق هستم که بنزین تک نرخی باقی بماند. البته سیستم جمع آوری اطلاعات از سوخت مصرفی خودروها حفظ شود که آن می تواند راهکارهای مختلف داشته باشد بطور مثال با نصب پلاک های هوشمند و سیستم های RFIB به محض ورود خودرو به جایگاه های سوخت رسانی نوع خودرو مشخص شده و بنزین یا گازوییل مصرفی نیز ثبت شود که بدون نیاز استفاده از کارت انجام می پذیرد.

چگینی همچنین با بیان اینکه موافق سیستم جمع آوری اطلاعات مصرف سوخت خودروها است، خاطرنشان کرد: به دلیل آنکه هنوز ما با یک فضای رقابتی و آزاد از نظر قیمت های حامل های انرژی فاصله داریم و این اطلاعات ما را در جهت برنامه ریزی بهتر یاری می کند. البته کارتی بودن یا استفاده از سیستم های RFIB به بحث بیشتری نیاز دارد.

وی درباره میزان تاثیرگذاری افزایش قیمت نفت در تغییر قیت بنزین عنوان کرد: مسلما افزایش قیمت نفت در افزایش قیمت بنزین تاثیر گذار است، البته ما باید سیستم پویا (Dynamic) رو پیاده کرده و به مصرف کننده در حال حاضر که قیمت ها کم است این روش را بیاموزیم که ما می بایست خود را با سیستمی که حامل های انرژی در دنیا معامله می شوند هماهنگ کنیم. باید از نرخ های جهانی استفاده کنیم و با نرخ تخفیفی که قانون معین کرده قیمت گذاری انجام پذیرد. کمااینکه این سیستم پویا برای تعیین قیمت خوراک پتروشیمی ها از اول امسال اجرایی شد. باید این سیستم را برای دیگر حامل ها نیز پیاده کنیم زیرا در غیر این صورت این بحث ها در سال های آتی باید دوباره از صفر آغاز شود.

رییس کمیته انرژی مجمع تشخیص مصلحت نظام، در پاسخ به این سوال که تصور اینکه با افزایش یا کاهش قیمت نفت ، قیمت بنزین دو نرخی نیز تغییر کند صحیح است، عنوان کرد: گر قرار است نسبت به قیمت فوب خلیج فارس ده درصد تخفیف داده شود، باید این ده درصد همیشه حفظ شود و این مساله منافاتی با تک نرخی بودن ندارد.

چگینی ادامه داد: مصرف کننده باید هوشمندانه برخورد کند و در غیر این صورت ما قادر به پیاده سازی سیاست‌های کاهش شدت انرژی نخواهیم بود. ما خود را با جهانی هفت میلیاردی باید تطبیق بدهیم و مصرف کننده ما نیز باید مصرف خود را با سایر نقاط جهان تطبیق دهد. تولید کنندگان هم موظفند بدانند اگر خودروی پر مصرف تولید کنند با نرخ بنزین گران تر مشتری کمتری خواهد داشت بنابراین مجبور به تولید خودروی برقی یا هیبریدی مانند کشورهای پیشرفته خواهند شد.

منبع: ایسنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.