دستیابی به رشد 8 درصدی اقتصاد/تحول بنیادین در صنعت برق کشور ۸ مهر, ۱۳۹۵

عضو کمیسیون تلفیق برنامه ششم گفت:با اجرایی شدن تمامی اهداف ماده یک لایحه برنامه ششم توسعه، ضمن دستیابی به رشد اقتصادی ۸ درصد،سیاست های اقتصاد مقاومتی نیز محقق می شود.

اقتصاد پرس:برنامه ششم توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور، یک برنامه میان مدت ۵ ساله(۱۳۹۵-۱۳۹۹) در راستای تحقق اهداف سند چشم انداز بیست ساله و اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است.
این برنامه که مشتمل بر ۳۵ ماده واحده است چهارم مرداد ماه ۱۳۹۵ از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد که در صورت تصویب آن تمامی دستگاه های اجرایی ملزم به اجرای آن هستند.
ماده یک این لایحه بر دستیابی به رشد اقتصادی سالانه ۸ درصد اشاره دارد و در جزییات آن آمده است که به منظور دستیابی به رشد اقتصادی متوسط سالانه هشت درصد(۸%) و ضریب جینی(۳۴/۰) در سال پایانی برنامه، اهداف کمی کلان و بخش های اقتصادی به تفکیک جداول(۱) و(۲) تعیین می شوند.

اما تحقق این امر چقدر امکان پذیر است،حسینعلی حاجی دلیگانی  در این خصوص عنوان کرد: منابع مورد نیاز برای دستیابی به اهداف برنامه ششم طی جداولی که در ماده واحده دوم این لایحه آمده، برآورد می شوند و تنها لازمه آن، بسیج تمامی منابع در راستای تحقق اهداف است.

وی در پاسخ به اینکه لایحه پیشنهادی تا چه اندازه با سند چشم انداز ۲۰ ساله انطباق دارد، گفت: در حال حاضر مشکل اساسی، تطبیق این دو برنامه با یکدیگر است چرا که این برنامه میان مدت باید بخشی از اهداف سند چشم انداز ۲۰ ساله را محقق کند.
وی در خصوص مبحث صادرات غیر نفتی که در این برنامه به آن اشاره شده، عنوان کرد: این موضوع در اقتصاد کشور از اهمیت بالایی برخوردار بوده اما تا کنون اقداماتی خوبی جهت تحقق آن ارائه نشده است.

71377549_77200072bbcaa

منبع:باشگاه خبرنگاراندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *