۹۰ درصد از پوشاک خارجی در کشور، قاچاق است ۷ اردیبهشت, ۱۳۹۵

مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به آمار واردات رسمی کشور و گمرک های رسمی بین المللی، ۹۰ درصد از پوشاک خارجی در کشور قاچاق است و بصورت غیر رسمی وارد می شود.

اقتصاد پرس: گلنار نصراللهی روز سه شنبه در مراسم آغاز بکار دهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی ایران در دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: واردات رسمی پوشاک خارجی به کشور تنها حدود یک دهم رقمی است که گمرک های رسمی دنیا از صادرات به ایران نشان می دهد.
وی واردات بی رویه و قاچاق انواع پارچه، پوشاک و کفش از مناطق آزاد کشور را مهمترین مشکل صنایع نساجی کشور خواند و اظهار کرد: ما بدنبال این هستیم که واردات محصولات نساجی به این مناطق محدود شود.
وی سهم صنایع نساجی و پوشاک ایران با احتساب فرش دستباف در سطح جهان را ۰٫۱۵ درصد اعلام و اظهار کرد: صادرات این صنایع از ایران شامل ۱٫۲ میلیارد دلار در سال است که امسال پیش بینی می شود این رقم ۲۰ درصد افزایش یابد.
وی میزان کل صادرات صنایع نساجی و پوشاک در دنیا را ۷۹۷ میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: حدود ۹ هزار و ۸۰۰ واحد صنعتی در این زمینه با ۲۸۸ هزار کارگر مستقیم مشغول فعالیت است.
نصراللهی، کل سرمایه گذاری صورت گرفته در صنعت نساجی و پوشاک کشور را ۹۰ هزار میلیارد ریال اعلام کرد که حدود ۵ درصد کل صنعت کشور را شامل می شود.
وی با بیان اینکه صنعت نساجی ۱۲ درصد اشتغال کشور را در اختیار دارد، افزود: این صنعت سهم بسزایی در اشتغالزایی دارد.
مدیرکل دفتر صنایع نساجی وزارت صنعت، رتبه صادرات نساجی و پوشاک ایران در دنیا را ۵۵ اعلام و تصریح کرد: اگر صنعت نساجی و پوشاک را از هم جدا کنیم، رتبه صادرات نساجی شامل پارچه، فرش و موکت در دنیا ۳۳ و رتبه صادرات پوشاک ایران در دنیا ۸۷ است.
وی با اشاره به تعرفه های کالاهای نساجی و پوشاک نیز گفت: یکهزار ردیف در کتاب تعرفه های کشور مربوط به این صنعت است که دولت یازدهم سیاست های حمایتی از تولیدکنندگان داخلی را در تعیین این تعرفه ها اعمال کرده است.
وی با بیان اینکه حقوق ورودی الیاف در سال گذشته در ردیف های ۴ و ۷ بوده است، ادامه داد: امسال این تعرفه ها به ردیف های ۵ و ۱۰ افزایش یافت.
نصراللهی، بیشترین میزان سرمایه گذاری ارزی در صنعت نساجی کشور را مربوط به سال های ۸۰ تا ۸۵ اعلام و تصریح کرد: این سرمایه گذاری در این برهه زمانی به ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار رسیده است که بیشتر مربوط به نوسازی و بازسازی صنعت نساجی بود.
وی گفت: در سال های بعد، تمرکز چندانی روی این صنعت انجام نشد و تحریم ها نیز گریبانگیر آن را گرفت.
وی افزود: ما دیگر به آن نقطه اوج سرمایه گذاری نرسیدیم اما می کوشیم که صنعت نساجی را به سمت سرمایه گذاری با ماشین آلات نو سوق دهیم.
وی همچنین با بیان اینکه ارزش صادرات نساجی ایران از سال ۸۰ تاکنون نوسان داشته است، گفت: ما با افزایش صادرات در سال های بعد از نوسازی مواجه شدیم بطوریکه در سال ۹۱ با یک میلیارد دلار صادرات به اوج خود رسید.
به گفته وی، ارزش دلاری صادرات صنایع نساجی و پوشاک کشور در سال گذشته بدلیل کاهش ارزش جهانی الیاف و کالاهای نساجی حدود ۸ درصد کاهش یافت.
وی بیشتر بازار صادراتی ایران را عراق، افغانستان، پاکستان، ترکیه، ترکمنستان، ایتالیا و آذربایجان اعلام و اظهار کرد: عمده واردات ما نیز از چین، ترکیه، هند، امارات متحده عربی، کره و تایوان است.
وی میزان واردات از ترکیه را حدود ۲۰ درصد از کل واردات نساجی و پوشاک به کشور اعلام کرد و افزود: بحث تعرفه های ترجیحی ترکیه در واردات ما تاثیرگذار نبوده است.
مدیرکل دفتر نساجی وزارت صنعت توضیح داد: میزان صادرات صنایع نساجی و پوشاک از ترکیه به ایران در سال ۲۰۱۴ حدود ۳۵۲ میلیون دلار بود که فقط ۱۹۲ میلیون دلار آن از گمرک ایران بصورت رسمی وارد شد.
نصراللهی ادامه داد: این اعداد نشان می دهد که به اندازه واردات رسمی، ما واردات غیررسمی و قاچاق از ترکیه داشتیم که شامل تعرفه های ترجیحی نیز نمی شود.
وی تاکید کرد: آنچه برای صنعت نساجی کشور مشکل درست می کند قاچاق است نه بخش تعرفه های ترجیحی.
وی با بیان اینکه این اعداد نشان دهنده حمایت ما از تعرفه های ترجیحی نیست، اضافه کرد:با این حال فعالان صنعت نساجی کشور باید بدانند که مشکلی در این زمینه نیست و فقط برخی هیاهو سازی ها از نظر روانی روی این صنعت تاثیر گذاشته است.
وی خاطرنشان کرد: در بخش نخ اکریلیک ما برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی و واحدهای ریسندگی، جلوی تخصیص ارز مبادله ای برای واردات آن را گرفتیم و پیش بینی می کنیم که با روند کاهشی واردات آن مواجه شویم.

*** اقدام های دولت یازدهم در حمایت از صنعت نساجی***
مدیرکل دفتر صنایع نساجی وزارت صنعت با اشاره به اقدام های دولت یازدهم برای حمایت از این صنعت گفت: حمایت تعرفه ای از نخ یکی از این اقدام ها بود بطوریکه حقوق ورودی انواع نخ به طبقات بالاتر افزایش یافت.
وی حمایت تعرفه ای از انواع پارچه، حذف ارز مبادله ای برای واردات، مدیریت واردات بی رویه قاچاق، ثبت برند و اصلاح قیمت های وارداتی را از دیگر اقدام های دولت خواند و افزود: واردات نخ و پارچه به کشور در دو سال گذشته هر سال ۲۵ درصد کاهش یافته است.
وی ایجاد شهرک های تخصصی پوشاک را از دیگر اقدام های دولت دانست و افزود: یک شهرک تخصصی نساجی در تهران برای استقرار ۱۵۰ واحد متوسط و بزرگ در حال ساخت است که تا یک و نیم سال آینده بهره برداری می شود.
وی ایجاد واحد تولیدی پارچه چادر مشکی در شهرکرد و پیشنهاد تشکیل صندوقی برای جمع آوری حقوق ورودی از صنایع نساجی برای توسعه صنعت نساجی را از دیگر اقدام ها برشمرد و گفت: هدفگذاری امسال ما افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی صادرات است.
نصراللهی با انتقاد از برخی جریان سازی ها در رسانه ها در باره تعطیلی واحدهای نساجی گفت: ما نباید از اینکه دو یا سه واحد بزرگ نساجی کشور دچار مشکل هستند، نگران شویم.
وی با بیان اینکه برخی از کارخانه ها مانند نساجی مازندران، پیشانی صنعت نساجی کشور محسوب نمی شوند، افزود: بسیاری از این واحدها دارای مشکل های داخلی و مدیریتی هستند و نحوه واگذاری آنها بدرستی انجام نشده است.
وی تصریح کرد: ما با تقاضای مطلوبی از سوی بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در صنعت نساجی مواجهیم اما کمبودهایی در بخش تسهیلات داریم که وزیر صنعت در باره پیگیری آن قول مساعد داده است.
محمد کریمی دبیر انجمن علوم و فناوری های مهندسی نساجی ایران نیز در این مراسم با اشاره به اهداف و برنامه های این انجمن که از سال ۱۳۸۹ آغاز بکار کرده است، گفت: لازم است در باره ارتباط صنعت با دانشگاه با خلاقیت و نوآوری عمل کنیم و در باره آینده شغلی دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی رشته های مرتبط با نساجی، برنامه ریزی شود.
دهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی ایران روز سه شنبه در دانشگاه صنعتی اصفهان آغاز بکار کرد.
این کنفرانس ملی با هدف تحقق دانشگاه کارآفرین، توسعه فناوری و تجاری سازی فناوری و ارتباط صنعت با دانشگاه به مدت سه روز تا نهم اردیبهشت در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می شود.

منبع: ایرنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.