رشد 157 واحدی شاخص کل بورس تهران ۷ مهر, ۱۳۹۵

معامله‌گران بورس تهران امروز شاهد پیشی گرفتن خودرویی‌ها و گروه فلزات اساسی همزمان با متعادل شدن معاملات قندی‌ها و جابجایی‌ معامله‌گران نوسان‌گیر در گروه‌های پیشرو بود.

اقتصاد پرس: شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه ۷ مهر ماه ۹۵ با افزایش ۱۵۷ واحدی به رقم ۷۷ هزار و ۳۰۰ واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز با ۶۹ واحد افزایش عدد ۱۵ هزار و ۶۰ واحد را برای خود ثبت کرد.

شاخص سهام آزاد شناور اما با ۳۱۶ واحد افزایش به رقم ۸۵ هزار و ۹۸۵ واحد دست یافت. شاخص بازار اول نیز در حالی با افزایش ۱۵۱ واحدی به رقم ۵۳ هزار و ۸۳۶ واحد رسید که شاخص بازار دوم با ۱۰۳ واحد افزایش به عدد ۱۷۰ هزار و ۵۴۸ واحد دست یافت. شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز امروز بدون تغییر محسوسی به رقم ۸۱۷ واحد بسته شد.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه سایپا با ۵۳ واحد، فولاد مبارکه با ۳۶ واحد و ایران خودرو با ۲۸ واحد افزایش بالاترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با ۹ واحد، سرمایه‌گذاری آتیه دماوند با ۸ واحد و پتروشیمی مبین با ۵ واحد کاهش بالاترین تأثیر منفی را بر برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

به گزارش فارس، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۰۹ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۸۶ هزار و ۵۰ نوبت دادوستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری اعتبار ایران، موتوژن، حق تقدم خرید سهام ایران دارو، حق تقدم خرید سهام معدنی و صنعتی گل‌گهر و حق تقدم خرید سهام لیزینگ رایان سایپا از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های میدکو، حق تقدم خرید سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات و گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن فروردین ۹۳ متوقف شد.

امروز در عین حال ۱۲ میلیون سهم شرکت پاستوریزه پگاه گلستان از سوی شرکت صنایع شیر ایران برای نخستین بار در فرابورس عرضه و به قیمت هر سهم ۴۷۶ تومان کشف قیمت شد. «غگلستا» مبلغ فروش محصولات خود در سه ماهه اول امسال نسبت به دوره مشابه سال مالی قبل را با کاهش ۱۳٫۰۱ درصدی محقق کرده است.

در عین حال این شرکت در حالی از تقسیم سود ۶۲۰ ریالی به ازای هر سهم در مجمع سال آینده خبر داده که در بودجه سال مالی ۹۵ خود با بهای تمام شده ۸۳ درصدی و حاشیه سود عملیاتی ۱۰ درصدی نسبت به فروش عایدی ۷۷۲ ریالی به ازای هر سهم را پیش‌بینی کرده است و در عملکرد سه ماهه امسال با پوشش ۳۳ درصدی این رقم مبلغ ۲۳۶ ریال را محقق کرده است. در عین حال این شرکت مبلغ هر کیلو شیر خام مصرفی خود را ۱۱۶۹ تومان در بودجه امسال برآورد کرده است.

به گزارش فارس، امروز ۱۰ میلیون سهم گسترش صنایع انرژی آذراب از سوی سهامدار عمده این شرکت کد به کد شد. در گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان اما اندکی بیش از ۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۶۵۵ میلیون تومان کد به کد شد. ۴٫۵ میلیون سهم شرکت اعتباری ملل نیز به ارزش بیش از ۵۰۰ میلیون تومان امروز به کدهای تابعه سهامدار عمده این مؤسسه منتقل شد.

به گزارش فارس، با سنگین‌تر شدن سایه شایعات مربوط به فریز نفتی در بازارهای جهانی در حالی روند معاملات با نوسان‌های شدید مواجه شده که تکاپوی معامله‌گران و کارگزاران در بازار فلزات جهانی بر روی اوراق مشتقه باعث شده تا بازار فلزات اساسی جهانی همچنان با نوسان‌های رو به بالا مواجه باشد، هر چند که به نظر می‌رسد، این نوسان‌ها چندان دوام نخواهد داشت.

بر اساس این گزارش، در بورس تهران نیز امروز با جذاب شدن قیمت سهام در خودرویی‌ها همزمان با انتظار برای انتشار گزارش‌های عملکردی شش ماهه بازار سهام شاهد شکل‌گیری صف خریدهای میلیونی در پایان معاملات شرکت‌های پیشرو این گروه همزمان با غلبه تقاضا بر عرضه سهام بود.

در گروه لبنیاتی‌ها نیز همسو با کشف قیمت سهام عرضه اول «غگلستا» همچنان این گروه با صف خریدهای پرحجم در اغلب نمادهای معاملاتی روبه‌روست. در این گروه لبنیات پاک امروز با صف خرید ۱۳ میلیون سهمی با وجود افزایش عرضه سهام از سوی حقوقی‌ها در بالاترین دامنه مثبت قیمتی به کار خود پایان داد.

گروه قندی‌ها نیز امروز پس از جذاب‌تر شدن گروه‌های پیشرو بازار از جمله خودرویی‌ها و معدنی‌ها شاهد جابه‌جا شدن معامله‌گران حرفه‌ای و متعادل شدن سهام این گروه بود آنچه در گروه قندی‌ها بهانه حضور نوسان‌گیران در این روزها شده موضوع یکسان‌سازی نرخ ارز و به تبع آن آزادسازی نرخ شکر و انتظار برای رشد ۳۰ درصدی قیمت این کالای استراتژیک است.

امروز در گروه معدنی‌ها اما موضوع ذخایر معدنی سنگ آهن در ایران در کنار تأثیر افزایش قیمت‌های جهانی فلزات اساسی باعث شد تا انگیزه برای خرید سهام در این گروه برای معامله‌گران اغلب حقیقی افزایش یابد.

به گزارش فارس، امروز بازار سهام بازاری به نسبت پرحجم‌تر از روز گذشته بود که حاکی از سبقت تقاضا از عرضه سهام همسو با افزایش امیدواری‌ها نسبت به رشد بازار در نیمه دوم امسال بود. بازاری که برای حضور پررنگ‌تر در روزهای آینده با امیدواری گام‌های خود را محتاطانه برمی‌دارد.

 

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.