برنج «طارم ایرانی» سر از قزاقستان درآورد ۷ مهر, ۱۳۹۵

شرکت کشت و صنعت «آکتوبه» در استان «قیزیل آردا» قزاقستان در اقدامی ۲ هکتار از اراضی کشاورزی خود را به کشت برنج طارم ایرانی اختصاص داده است.

اقتصاد پرس: شرکت کشت و صنعت «آکتوبه» در استان «قیزیل آردا» قزاقستان در سال جاری به طور آزمایشی ۲ هکتار از اراضی کشاورزی خود را به کشت برنج طارم ایرانی اختصاص داده است.

«نورلان ایزدیبایف» مدیر عامل شرکت مذکور، طرفداران این نوع برنج در ایران را بالا عنوان کرد و گفت: هر سال ایرانی‌ها ۲ میلیون تن این نوع برنج را کشت و جمع آوری می‌کنند، اما باز هم ۹۰۰ هزار تن دیگر را از کشورهای همسایه خریداری می‌کنند.

وی با بیان این که قیمت یک کیلوگرم برنج طارم در ایران ۳٫۵۶ دلار است، گفت: با کاشت این نوع برنج در قزاقستان و سپس انتقال آن به جمهوری اسلامی می‌توان سود بسیار بالای را به دست آورد.

ازیدیبایف که در راس هیئتی در ماه فوریه سال جاری از ایران بازدید کرده ادامه داد: ایرانی‌ها جوانه برنج را می‌کارند و سالانه ۳۳ تا ۳۵ خروار از یک هکتار برداشت می‌کنند اما کشاورزان ما برنج را توسط ماشین آلات و دیگر نوع تجهیزات می‌کارند که برداشت به مراتب کمتری نصیب آنها می‌شود.

همکاری شرکت‌های قزاق بعد از ملاقات و هماهنگی ریاست استان «قیزیل آردا» این کشور با نمایندگان ذیربط جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است.

 

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.