۲ میلیارد یورو پروژه آب و فاضلاب آماده واگذاری شد ۶ مهر, ۱۳۹۵

وزیر نیرو از آماده واگذاری بودن ۲ میلیارد یورو پروژه آب و فاضلاب به بخش خصوصی خبر داد و گفت: بایستی در تأمین آب شرب و حذف نیترات و فلزات سنگین از منابع آبی کشور سرمایه گذاری شود.

اقتصاد پرس: حمید چیت‌چیان در همایش بین المللی آب ایران که از سوی شرکت انگلیسی GWI در تهران برگزار شد، اظهار داشت: در ۳ سال اخیر بیش از ۱۴۰ پروژه به بخش خصوصی و خارجی واگذار شده که ارزش سرمایه گذاری آن بیش از ۲ میلیارد یورو بوده است.

وی افزود: در حال حاضر نیز ۲ میلیارد یورو پروژه آب و فاضلاب آماده واگذاری به بخش خصوصی است.

وزیر نیرو با بیان اینکه “در خصوص واگذاری پروژه‌ها هیچ فرقی بین شرکت‌های داخلی و خارجی قائل نیستیم”، گفت: شرکت های خارجی هم به صورت مستقل و هم به صورت مشارکتی می‌توانند در پروژه‌ها شرکت کنند.

وی ادامه داد: شرکت‌های خارجی برای حضور در بازار ایران بایستی ضمن سرمایه گذاری و فاینانس، انتقال تکنولوژی و مشارکت با شرکت‌های داخلی را هم مد نظر داشته باشند.

چیت چیان تصریح کرد: گستردگی طرح‌ها و اقدام‌های پیش روی ما در بخش آب و فاضلاب از یک طرف و برداشته شدن تحریم‌ها و اجرای برجام از سوی دیگر، زمینه بسیار خوبی را برای فعالیت شرکت‌های داخلی و خارجی در کشور فراهم کرده است.

وی افزود: کنترل برداشت از منابع آب زیرزمینی و سطحی ایجاب می‌کند تا تجهیزات اندازه گیری در همه زمینه‌ها برای کنترل برداشت‌ها با استفاده از شیوه‌های ماهواره‌ای وارد عمل شوند تا بتوانند مصارف سطحی و زیرزمینی مصرف کنندگان را بهتر مورد سنجش قرار دهند.

چیت چیان در خصوص طرح کاهش آب به حساب نیامده گفت: این طرح مستلزم بهسازی و نوسازی شبکه‌های آبرسانی خواهد بود.

وزیر نیرو با بیان اینکه “ایران آماده استفاده از طرح هوشمندسازی شبکه‌های آب با استفاده از تجهیزات اندازه‌گیری بروز است”، گفت: رشد شهرنشینی و صنعت در کشور، منابع آبی را بیش از پیش با آلودگی مواجه کرده که یکی از مسائل مهمی که تمرکز بر آن لازم است تأمین آب شرب و حذف نیترات و فلزات سنگین از منابع آبی است که بایستی در آن سرمایه گذاری شود.

وی افزود: طرح‌هایی در دست اقدام است تا بتوانیم ضمن بهره‌مندی از سامانه‌های تصفیه فاضلاب محلی از پساب آن نیز در همان محل استفاده کنیم.

وزیر نیرو استفاده از منابع آب غیرمتعارف و استفاده از پساب‌ها در صنعت و فضای سبز و بخشی از کشاورزی را برنامه ای برای کاهش مشکلات کمبود آب دانست و گفت: استفاده از آب شیرین‌کن‌ها در سواحل جنوبی و استفاده از آب‌های ژرف از دیگر رویکردهای وزارت نیرو است.

وی ادامه داد: ۷۵ درصد ایران جزو مناطق خشک و نیمه خشک است که با کمبود آب نیز مواجه هستند؛ از سویی نیز در مناطق شمالی و غربی کشور منابع آبی خوبی وجود دارند که می‌توان با انتقال آن مشکلات آبی سایر مناطق را نیز مرتفع کرد.

این عضو کابینه دولت خاطرنشان کرد: در برخی نقاط کشور، آب شرب از ۷۰۰ کیلومتری منتقل می‌شود و در برخی مناطق نیز آب مورد نیاز مردم تا ۱۰۰۰ متر پمپاژ می‌شود که صنایع بزرگ لوله سازی و پمپ و تجهیزات بازار خوبی برای سرمایه گذاری در این مناطق دارند.

منبع:تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.