لزوم ایجاد شبکه بندری در شهرهای مجاور دریا ۶ مهر, ۱۳۹۵

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر ضرورت شکل گیری مجتمع های تعمیر و نگهداری کشتی در کشور گفت: باید شبکه بندری بین شهرهای مجاور دریا ایجاد شود.

اقتصاد پرس:عباس آخوندی در بیست و چهارمین همایش هماهنگی ارگان های دریایی با بیان اینکه موفقیت مجدد ایران در سطح صنعت دریانوردی پس از برجام را باید دوباره تعریف کنیم گفت: باید سهم ملت ایران از پهنه جهانی را به دست بیاوریم.

وزیر راه و شهرسازی اصلی ترین بحث تحریم را محدود کردن بازارهای بین المللی برای ایران دانست و افزود: وقتی یک موضوعی جهانی می شود قاعده بازی هم جهانی شده بنابراین باید قدرت رقابت ما هم جهانی باشد.

وی ادامه داد: اگر اصل را بر رقابت پذیری جهانی بگذاریم و به آن باور داشته باشیم نباید فقط همه جا منتظر حمایت دولت بمانیم.

وی با اعلام اینکه مگر حمایت دولت بیش از سرزمین اصلی امکان پذیر است، گفت: بگاه های ایرانی باید با مقیاس جهانی با همتایان خود رقابت کنند بنابراین به بنگاه هایی نیاز داریم که بدون حمایت دولت بتوانند فعالیت کنند.

آخوندی تاکید کرد: دریا فقط حمل و نقل بار نیست و حمل و نقل مسافر، بخش های تفریحی و گردشگری هم از دیگر فعالیت هایی است که در دریا رخ می دهد همچنین ساحل بستری برای سکونت و توسعه تمدن های مختلف است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ۹۵ درصد از حمل و نقل کشور بر روی جاده است، گفت: سعی کردیم حمل و نقل ترکیبی را در سه سال گذشته اجرایی کنیم و بر این اساس اتصال بین دریا و ریل را ایجاد کردیم به طوی که سهم ریل از تخلیه بار در بنادر به ۱۷ درصد رسیده است اما باید خیلی بیشتر گسترش یابد.

آخوندی گفت: سازماندهی مجدد بنادر خشک و انجام امور گمرکی و اداری در داخل سرزمین اصلی هم از دیگر اقداماتی است که باید انجام گیرد.

منبع:میزاندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *