بلومبرگ: نفت در شرایط بحرانی ۶ مهر, ۱۳۹۵

در حالی که اعضای اوپک به دنبال راهی برای تثبیت قیمت نفت در مذاکرات این هفته الجزایر هستند، بر اساس اعلام وزیر انرژی الجزایر، عربستان سعودی (بزرگترین تولیدکننده اوپک) برای کاهش تولید نفت خود به سطوح ماه ژانویه آماده است

اقتصاد پرس:نورالدین بوطرفا، وزیر انرژی الجزایر اعلام کرد: بازار نفت نسبت به نشست سه ماه‌ پیش اوپک در وضعیت به شدت بحرانی‌تری است و اعضای اوپک باید به دنبال راهی برای تقویت قیمت‌ها از طریق فریز یا کاهش تولید باشند.

 

جدا از عربستانی‌ها، تولیدکنندگان پیشنهاداتی را ارائه کرده‌اند. قرار است ۲۸ سپتامبر وزرای نفت اوپک مذاکراتی را در پایتخت الجزایر برگزار کنند.

 

بوطرفا گفت: «عربستان سعودی آماده فریز تولید در سطوح ماه ژانویه است. این یک قدم جذاب است.» عربستان سعودی در ماه آگوست روزانه ۱۰٫۶۹ میلیون بشکه نفت تولید کرده که نسبت به ماه ژانویه نزدیک به ۵۰۰ هزار بشکه در روز بیشتر بوده است. بوطرفا اعلام کرد که گروه در نظر دارد تا مجموع تولید خود را یک میلیون بشکه در روز کاهش دهد.

 

قیمت نفت که به دلیل عرضه مازاد جهانی نسبت به اوج سال ۲۰۱۴ خود نزدیک به نصف شده است، ماه گذشته بر اساس گمانه‌زنی‌های توافق روسیه و اوپک برای کاهش تولید مجددا افزایش یافت. بوطرفا گفت: قیمت معقول برای الجزایر محدوده بشکه‌ای ۵۰ تا ۶۰ دلار خواهد بود.

 

در ماه جاری بیش از ۸۰۰ هزار بشکه در روز نفت اضافی به بازارهای جهانی تزریق شده و این در حالی است که روسیه در تولید نفت رکوردزنی کرده و نیجریه و لیبی نیز مجددا به خط تولید بازگشته‌اند.

 

به گفته آژانس بین المللی انرژی، این مازاد احتمالا بیشتر از حدی که در سه‌ماهه گذشته انتظار می‌رفت، دوام خواهد داشت و با توجه به سقوط رشد تقاضا و افزایش عرضه تا اواخر سال ۲۰۱۷ ادامه خواهد داشت.

 

عربستان و ایران، رقبای سنتی در نشست ماه آوریل به توافقی نرسیدند تا مذاکرات وین بدون نتیجه به پایان برسد. مهمترین تفاوت نشست الجزایر با نشست دوحه این است که ایران در مذاکرات این هفته در الجزایر حضور خواهد داشت. بوطرفا گفت ایران نگران سهم بازار خود است.

منبع:جام نیوزدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *