رکوردتاریخ تولیدگندم کشور شکست/۷۰درصد طلب کشاورزان واریز شد ۵ مهر, ۱۳۹۵

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از شکسته شدن رکورد تاریخ تولید و خرید تضمینی گندم در کشور طی فصل خرید سال جاری خبرداد و گفت: میزان خرید ۱۱.۵ میلیون تن گندم که امسال توسط این شرکت محقق شده، در تاریخ کشور بی سابقه است.

اقتصاد پرس: علی قنبری با بیان اینکه مراکز خرید شرکت بازرگانی دولتی ایران و مباشرین،  امسال مقدار ۱۱ میلیون و۴۸۰ هزار تن گندم ازکشاورزان در سراسر کشور خریداری و تحویل گرفته اند، اظهار کرد: تاکنون ۷۰ درصد بهای گندم ها به حساب کشاورزان واریز شده و با جدیت پیگیر تامین اعتبارات لازم هستیم تا باقیمانده مطالبات را به زودی به کشاورزان  پرداخت کنیم.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: خرید تضمینی گندم در سالجاری از رشد قابل توجه ۳ میلیون و ۳۹۳ هزار تنی (حدود۴۱ درصد)نسبت به سال گذشته برخوردار بوده که تحقق این امر، مرهون وجود استراتژی مدون و هدفمند دولت در مسیر اقتصاد مقاومتی و همچنین همت و تلاش کشاورزان است.

قنبری خاطر نشان کرد: امسال اگر چه به دلایل مشکلات مالی بهای گندم ها با تاخیر پرداخت شده، اما تاکنون این شرکت توانسته بالغ بر ۱۰۳ هزار میلیارد ریال( بیش از ۷۰درصد) از پول گندمکاران را به حساب آنان واریز کند.

وی افزود: در حال حاضر هیچ استانی وجود ندارد که قریب به ۵۰درصد بهای گندم ها را پرداخت نکرده باشد و  حدود ۴۲۰۰ میلیارد تومان از مطالبات گندمکاران نیز باقیمانده است که پس از تامین اعتبار تاپایان فصل خرید از طریق بانک عامل به کشاورزان پرداخت می شود.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با تاکید بر مشکلات مالی دولت، از عزم و تلاش دولت برای تامین به موقع اعتبارات خرید گندم خبر داد و اظهارکرد: دولت برای پایداری تولید و خودکفایی در تامین گندم، از هر راه مناسبی به دنبال تامین اعتبارات خرید و پرداخت پول کشاورزان می باشد، به گونه ای که در هفته گذشته به عرضه و فروش اوراقسلف استاندارد گندم، به مبلغ ۳۰۰۰ میلیارد تومان، مبادرت کرد، و از این طریق بخش مهمی از مانده مطالبات و بهای گندم ها را پرداخت نمود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: امسال ۱۱۲۷ مرکز خرید در سراسر کشور بیش ازیک میلیون و ۷۵۴ هزار محموله گندم از کشاورزان تحویل و درمراکز استاندارد نگهداری و ذخیره سازی کرده اند.

قنبری موجودی کنونی گندم کشور را فوق العاده توصبف کرد و گفت: با خرید های خوبی که امسال انجام شد و ذخایر منتقل شده از سال گذشته؛ هم اکنون برای بیش از یکسال گندم در مراکز استاندارد ذخیره سازی شده، که ضمن دستیابی به خودکفایی، حتی می توانیم بیش از ۲ میلیون تن گندم معمولی و معادل آن آرد وهمچنین ۲۰۰هزار تن گندم دروم صادر کنیم.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در پایان؛ با اشاره به اینکه امسال ۵ استان کشور خرید بالای ۷۰۰ هزارتن و ۶ استان نیز خرید بیش از نیم میلیون تن داشته اند، اظهارکرد: ۱۱ استان برتر کشور در زمینه خرید تضمینی گندمبه ترتیب شامل استان های؛ خوزستان با ۱میلیون و ۳۹۶هزارو ۴۸۵ تن- گلستان با ۱میلیون و ۳۶۲ هزار و ۶۷۵ تن – فارس با ۹۰۵هزار و ۴۰۴ تن – کردستان با ۸۵۳ هزار ۴۰۵ تن- کرمانشاه با ۷۴۳هزار و ۴۶۵ تن- آذربایجان غربی با ۶۳۳ هزار و ۵۴۰تن- خراسان رضوی با۶۰۰  هزار و ۲۴۴ تن- آذربایجان شرقی با ۵۹۴ هزار و ۱۶۲ تن- اردبیل با ۵۷۲ هزار ۴۶۹ تن- همدان با ۵۳۲ هزار ۶۲۸ تن و استان لرستان با ۵۰۹ هزار و ۹۲۵ تن، می باشند.

منبع:پایگاه اطلاع رسانی شرکت بازرگانی دولتی ایراندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *