نقش تشکل‌ها در محدودسازی قاچاق جدی گرفته نمی‌شود ۴ مهر, ۱۳۹۵

رئیس مجمع واردات با بیان این که معضلات اقتصادی را نمی توان با ابزارهای غیر اقتصادی مهار کرد گفت: نقش تشکل ها در محدودسازی قاچاق جدی گرفته نمی شود.

اقتصاد پرس: علیرضا مناقبی در خصوص نقش تشکل ها در محدودسازی قاچاق اظهار داشت: باید به صراحت بگوییم که تجربیات بسیار زیادی در خصوص مقابله با قاچاق در تشکل های تخصصی و صنفی شکل گرفته و متاسفانه از سوی سیاستگذاران مورد توجه قرار نمی گیرد.
وی ادامه داد: این تجربیات نشان می دهد ابزارهای غیر اقتصادی، برای مهار قاچاق فقط کارکرد مسکن و تکمیلی دارند و نمی توانند به عنوان محور اصلی سیاستگذاری ها مد نظر قرار گیرند.
مناقبی اضافه کرد: ما منکر نقش برخوردهای بازدارنده، محکم و قضایی نیستیم، ولی نباید مهار قاچاق را صرفا مبتنی بر این گونه برنامه ریزی ها استوار کرد. بلکه باید عوامل اقتصادی مشوق قاچاق را مورد بازبینی و حذف قرار داد.
به گفته مناقبی، برای محدودسازی قاچاق، باید زیرساخت های اولیه برای واردات قانونی و رسمی فراهم شده باشد و رفع موانع کسب و کار در اولویت قرار گیرد.
رئیس مجمع واردات تصریح کرد: در غیر اینصورت، همین ابزارها که به امید مهار قاچاق مورد استفاده قرار گرفته اند، اثر معکوس داشته و تبدیل به زمینه ای برای بروز فساد و رانت می شوند.
وی تصریح کرد: بروکراسی کند اداری، وجود امضاء طلایی و شیوع قوانین و ابلاغیه های بی ثبات و ناپایدار، نتیجه ای جز تقویت بازار عرضه و تقاضای فساد نخواهد داشت
مناقبی ادامه داد: متاسفانه زمانی که صحبت از ضرورت توجه به رای و نظر تشکل ها می شود، فقط این توقع از سوی برخی ترسیم می شود که تشکل ها باید با اعضاء خود برخورد کنند. این درحالی است که  برخوردهای بازدارنده، مفید ولی ناکافی است و باید باور کنیم که معضلات اقتصادی، ریشه های اقتصادی دارند و برای رفع چنین معضلاتی، موتور محرکه آن ها که همان سودآوری آنها است، باید خاموش شود.
رئیس مجمع واردات در پایان ضمن اعلام آمادگی این تشکل به عنوان بازوی مشورتی قوای سه گانه برای تبیین نقش تشکل ها در محدودسازی قاچاق، ابراز امیدواری کرد که نقش تشکل ها در سیاستگذاری ها کشور بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

منبع:تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *