خرید واگن از خارج، خلاف اقتصاد مقاومتی ۴ مهر, ۱۳۹۵

براساس فرمایشات مقام معظم رهبری در بحث اقتصادمقاومتی، باید ابتدا به توانمندی های داخلی کشورمان اتکا کرده و تا جایی که ممکن است از خریدهای خارجی که توان تولید داخلی آنها وجود دارد، خودداری کنیم بنابراین خرید واگن قطار از خارج کشور با توجه به این که امروز توانمندی قابل توجهی در داخل وجود دارد؛ امری کاملا مخالف با سیاست های اقتصادمقاومتی است.

اقتصاد پرس: اما سوال اینجاست که برای رسیدن به اهداف تعیین شده در برنامه توسعه و البته رعایت سیاست های اقتصادمقاومتی باید چه برنامه ای داشته باشیم تا هم رونقتولید داخلی محقق شود و هم در قراردادهای خارجی، منافع ملی نقض نشود؟ برای رسیدن به این مهم بد نیست به سه نکته اصلی توجه داشته و براساس آنها سیاستگذاری کنیم.
۱ـ برآورد از نیاز بازار و توانمندی های تولید داخلی: در این بخش بسیاری معتقدند چون توان داخلی برای تامین کل نیاز داخل وجود دارد، بناچار اقدام به خریدهای خارجی صورت می پذیرد. از این رو لازم است با استفاده از ابزارهای قانونی و کاملا مستند نسبت به تعیین توانمندی تولید داخل اقدام کرده و آن گاه کمبودها را با واردات تامین کنیم.
۲ـ تامین منابع مالی ارزان قیمت برای دو سوی معادله: شاید در نگاه اول دستیابی به منابع مالی ارزان قیمت خارج از مرزهای ایران عاملی باشد که برخی خریداران به آن استناد کرده و نسبت به تامین نیازهای خود از کشورهای دیگر اقدام کنند.
به همین دلیل می توان با در نظر گرفتن راهکارهای اقتصادی، منابع لازم و کافی ارزان قیمت را برای طرفین معادله یعنی تولیدکننده و خریدار تامین و زمینه خریدهای خارجی را به حداقل خود رساند.
۳ـ ایجاد شرایط همکاری های مشترک: یکی از سیاست های مبتنی بر اقتصاد مقاومتی این است که بتوانیم با استفاده از ظرفیت های موجود، شرکت های تولیدکننده بین المللی را به گونه ای مجاب به سرمایه گذاری در بحث تولید داخل ایران کنیم تا با این سیاست نه تنها زمینه انتقال فناوری های مورد نیاز را ایجاد کرده باشیم، بلکه به نوعیرونق تولید را به تولیدکنندگان فعلی هدیه دهیم.
سید مهدی مقدسی – عضو کمیسیون صنایع مجلس

منبع:تی نیوزدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *