خرید ایرباس نو در ۵۰ سال اخیر بی‌سابقه بود؟ ۳ مهر, ۱۳۹۵

در حالی وزیر راه و شهرسازی اخیرا از خرید هواپیماهای نو ایرباس و بوئینگ پس از ۵۰ سال خبر داده که گویا فراموش کرده، اوایل دهه ۷۰ دو فروند هواپیمای ایرباس نو خریداری شده است.

اقتصاد پرس: وزیر راه و شهرسازی جمعه شب چند ساعت بعد از خبر رویترز در خصوص صدور مجوز خرید ۱هواپیما از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا در بخش خبری ساعت ۲۱ به تشریح موضوع  صدور این مجوزها پرداخت.

عباس آخوندی با اشاره به این نکته که خرید هواپیماهای نو از بوئینگ و ایرباس بعد از ۵۰ سال صورت می‌گیرد گفت: آمریکا به خواست جامعه جهانی تن داد و لابی قدرتمند صهیونیست‌ها هم نتوانست مانع بزرگ‌ترین خرید صنعت هوانوردی ایران شود.

وی با بیان این‌که توافق کلی ما با ایرباس برای خرید حدود ۱۱۸ فروند با ATR برای دریافت ۲۰ فروند و با بوئینگ برای خرید ۱۰۸ فروند هواپیما است که باید طی ۸ سال به ایران تحویل داده شود، افزود:‌ مجوزها از OFEC اخذ شده و می‌توانیم مستقیم از این شرکت هواپیماسازی خرید کنیم، این اتفاق بسیار بزرگی در صنعت هوانوردی و همچنین جهان بازرگانی و تجارت بین‌المللی برای ایران است.

به گزارش تسنیم، این‌گونه به نظر می‌رسد که وزیر راه و شهرسازی با گذشت سه سال هنوز به طور کامل بر اطلاعات و اتفاقات روی داده در حوزه‌ حمل‌ونقل اشراف ندارد. در روزهایی که آخوندی وزیر دولت سازندگی بود یعنی اوایل دهه ۷۰ دو فروند هواپیمای نو ایرباس به همراه ۶ فروند هواپیمای فوکر نو خریداری شد.

اواسط اسفند ماه سال گذشته خوشنویسان معاون بازرگانی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با تسنیم این مسئله را یادآور شده بود.

وی در این‌باره با اشاره به تحریم حمل‌ونقل هوایی ایران گفته بود: «مشخصاً  موضوع تحریم صنعت هوانوردی کشور جزو موارد تحریمی به‌واسطه مساله هسته‌ای ایران نبود. بلکه این تحریم‌ها  از بدو انقلاب اعمال شد و تنها در مقاطع  فوق‌العاده محدودی، یک نرمش‌هایی از سوی آمریکا صورت گرفت که منجر به خرید ۶ فروند هواپیمای فوکر نو  و دو فروند هواپیمای ایرباس از کمپانی ایرباس شد.»

وی در خصوص زمان این خریدها نیز افزود:‌ -خرید- فوکرها در ۱۳۶۹ و ایرباس هم سال ۱۳۷۲ انجام شد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *