شاه کلید رونق صادرات دارو توسعه بخش خصوصی است ۳ مهر, ۱۳۹۵

دبیر انجمن داروسازان ایران با بیان این که دولت باید از اجرای طرح هایی که به اقتصاد بخش خصوصی لطمه میزند، خودداری کند گفت: شاه کلید رونق و توسعه صادرات دارو، توسعه بخش خصوصی است.

اقتصاد پرس: سید مهدی سجادی، دبیر انجمن داروسازان  با اشاره به ضرورت توجه بیشتر به توسعه برنامه های صادرات محور، بر مدیریت چرخه صادرات تاکید کرد و اظهار داشت: به طور کلی صادرات تعریف خاص خود را دارد و نمی توان به هر فروش کالا به کشورهای خارجی، عنوان صادرات اطلاق کرد.
وی ادامه داد: فروشی که بر اساس برنامه ریزی قبلی و نیازسنجی بازار کشور مقصد نباشد و فقط به صورت موسمی، اتفاقی و گاه به گاه صورت پذیرد، صادرات نیست. بلکه شکار لحظه ای است که طبیعتا صنعت کشور نمی تواند روی آن تکیه کند.
سجادی اضافه کرد: ما باید به سمت بازاهای پایدار صادراتی برویم و این یک مسئله سرنوشت ساز برای صنعت دارو است. کشور ما دارای پتانسیل عظیمی از لحاظ نیروی انسانی و همچنین ظرفیت صنعتی است ولی متاسفانه به دلیل عدم برنامه ریزی نتوانسته است از این پتانسیل به نحو شایسته بهره برداری کند.
دبیر انجمن داروسازان ایران با اشاره به نقش شرکت های دانش بنیان در صادرات خدمات ادامه داد: در بحث صادرات دارو، صرفا صادارت کالا مطرح نیست. کشور ما باید در زمینه صادرات خدمات مشاوره ای و مهندسی در حوزه دارو نیز نقشه راه داشته باشد. و دراین مسیر باید از پتانسیل شرکت های دانش بنیان استفاه شود.
به گفته سجادی، حضور داروسازان ایرانی در کشورهای منطقه نیز می تواند به کمک صنعت داروی کشور آمده و زمینه ساز صادرات شود. این یک تئوری تجربه شده است که برای گشوده شدن درهای صادراتی باید از ظرفیت نیروی انسانی کارآمد و متخصص استفاده شود و خوشبختانه عرصه داروسازی کشورمان بدلیل سالها مجاهدت اساتید و دانشجویان در دانشکده ها دارای ذخیره های ارزشمندی در حوزه منابع انسانی است.
دبیر انجمن داروسازان ایران با اشاره به فرمولاسیون ترکیبات گیاهی تصریح کرد: نگاه تولیدکنندگان فراورده های دارویی باید به آن سوی مرزها هم باشد. ما می توانیم با تولید فراورده های گیاهی استاندارد شده، سهم مناسبی از بازار دارویی کشورهای همسایه را در اختیار بگیریم.
وی با اشاره به نقش بخش خصوصی در توسعه صادارت تصریح کرد: شاه کلید رونق و توسعه صادرات دارو، توسعه بخش خصوصی است. نقش بخش خصوصی به دلایل متعدد در حوزه صادرات دارو باید پر رنگ شود.
به گفته سجادی، مدیران و سیاستگذاران حوزه دارو باید به این باور دست پیدا کنند که صادرات یک مهارت و یک تخصص است که نیاز به انعطاف پذیری، ابتکار عمل، چابکی و درهم تنیدن پتانسیل ها و شبکه های مختلف دارد و انجام این موضوع در بخش خصوصی سهل الوصول تر است.
سجادی ضمن تاکید بر این نکته که داروسازی باید از هویت دولتی رها و آزاد شود، اظهار داشت: این موضوعی است که باید علاوه بر حوزه صادرات دارو، در زنجیره توزیع دارو در داخل کشور نیز مد نظر قرار گیرد. به طوری که دولت از اجرای طرح هایی که به اقتصاد داروخانه های بخش خصوصی لطمه می زند، خود داری کند.
دبیر انجمن داروسازان ایران در پایان تاکید کرد: تازمانی که ملاحظات مختلف مانع رونق بخشی به فعالین بخش خصوصی باشد، نمی توان انتظار معجزه از صنایع دولتی و بخش هایی که از پول نفت ارتزاق می کنند، داشت.

منبع:تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *