اقتصاد ایران آماده رونق می شود ۳ مهر, ۱۳۹۵

پس از نفت ،صنعت،خدمات و کشاورزی بیشترین رشد را خواهند داشت

اقتصاد پرس: این پیش بینی را مرکز پژوهشهای مجلس در آخرین گزارش خود اعلام کرده است؛هرچند رشد قابل توجه بخش نفت، بیشترین تاثیر را در رشد بالای اقتصاد ایران در سال جاری خواهد داشت.

بررسی های این مرکز که پیش از این رشد اقتصادی سال ۱۳۹۴ را منفی اعلام کرده بود، نشان می دهد اقتصاد ایران برای اولین بار در دهه نود، وارد فضایی تازه شده است و این رشد بالای اقتصاد تحت تاثیر لغو تحریم ها، هر چند به صورت ناقص و همچنین باز شدن فضا برای ظهور پتانسیل های ایران رخ خواهد داد.

در میان بخش های اقتصادی نفت در سال جاری بالاترین رشد را تجربه خواهد کرد . لغو تحریم های نفتی و افزایش سهم بازار مهمترین دلیل این وضعیت خواهد بود . از سوی دیگر بخش ساختمان در سال جاری نیز رشدی منفی در حدود منفی ۹.۸ درصد را شاهد است . این امر نشان می دهد هر چند کوه یخ رکود اندکی آب شده است اما همچنان رکود در این حوزه پابرجا خواهد بود.

بخش صنعت نیز که مدتی است رشد منفی را شاهد است در سال جاری، طبق پیش بینی‌ها رشدی ۱.۴ درصدی را شاهد است . رشد بخش کشاورزی طبق متعارف همه سال ها در حدود ۳.۵ درصد برآورد شده است . بخش خدمات نیز رشدی ۴.۶ درصدی را تجربه خواهد نمود.

بررسی های مرکز پژوهشها نشان می دهد سال جاری سرآغاز رشد قابل توجه اقتصاد خواهد بود. در قالب برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شده است رشد اقتصاد ایران به حدود ۸ درصد در سال برسد. به این ترتیب بسیاری از کارشناسان معتقدند ایران به سمت سود هشت درصدی خیز خواهد برداشت.

منبع:خبرآنلایندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.