برای قضاوت زود است؟ / عدم تاثیر تغییر رییس در تالار شیشه ای ۳ مهر, ۱۳۹۵

انتقادات بسیاری به ریاست جدید تالار شیشه ای وارد می شود و برخی فعالان بازار سرمایه و سهامداران حقیقی و حقوقی معتقدند که تغییر ریاست در این سازمان نتوانست اوضاع بحرانی بورس را به سامان کند.

اقتصادپرس: انتظار ها بر این بود که شرایط بورس پس از تغییر مدیرعامل تغییر کرده و رو به بهبود برود؛ اما این اتفاق نیفتاده و مدیران جدید بورس هم برای اجرای برنامه هایشان خواستار زمان شدند.

انتقادات بسیاری به ریاست جدید تالار شیشه ای وارد می شود و برخی فعالان بازار سرمایه و سهامداران حقیقی و حقوقی معتقدند که تغییر ریاست در این سازمان نتوانست اوضاع بحرانی بورس را به سامان کند.

همچنین گفته می شود محمدی رییس جدید سازمان بورس درباره اطلاعات نهانی و ورود شرکت‌های جدید به بازار سرمایه و توسعه بازار سرمایه کشور و شفافیت در اطلاع‌رسانی عملکرد مناسبی نداشته و برنامه خاصی نیز در این زمینه ندارد.

در مقابل اما کارشناسان بر خواسته مدیران بورس مبنی بر تاثیر برنامه هایشان در میان مدت صحه گذاشته و معتقدند که باید به مدیران جدید زمان داد تا برنامه های خود را در بازار سرمایه پیاده کنند هر چند که وضعیت بورس را بازار و شرایط کلان اقتصاد کشور تعیین می کند.

اما ریاست سازمان می تواند در حوزه نقدینگی و زیرساخت‌ها بسیار موثر بوده و روسای جدید سازمان بورس باید با برگزاری جلسات منظم با کانون کارگزاران، فعالان بازار و نهادهای سرمایه‌گذاری برای آینده این سازمان برنامه‌ریزی کنند. امری که چندان پررنگ نیست و گفته می شود که محمدی دنباله رو سیاستهای فطانت فرد است.

اما اهمیت تغییر سیاست در بازار سرمایه از آنجا نشات می گیرد که سرمایه گذاران خارجی برای حضور در ایران، بازار کشور را رصد کرده و به وضعیت بورس ایران توجه کرده و سرمایه گذاری خود را بر اساس حجم معاملات و سودآوری شرکت‌ها انتخاب می کنند.

به همین جهت مدیران بورسی باید نگاه ویژه ای به بورس داشته باشد و با سازو کارهایی مشکلات سرمایه گذاری در کشور را مرتفع کرده و آگاهی و دانش در این حوزه را بالا ببرند.

بنا بر این گزارش در پایان معاملات هفته منتهی به ۳۱شهریور ماه ۹۵، شاخص کل نسبت به دو هفته گذشته بدون تغییر ماند.

به گزارش روابط عمومی بورس تهران، در پایان معاملات هفته منتهی به ۳۱ شهریور ماه ۹۵، شاخص کل با ۵ واحد کاهش نسبت به دو هفته قبل، به رقم ۷۶۴۵۱ واحد رسید.

شاخص بازار اول با ۲۴۳ واحد کاهش به رقم ۵۳۳۹۵ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۴۰۲واحد افزایش عدد ۱۶۷۷۹۴ واحد را تجربه کرد به ترتیب با ۵ / ۰ درصد کاهش و ۸ / ۰ افزایش نسبت به دو هفته قبل مواجه شدند.

در ۴ روز کاری هفته گذشته ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۹۵۹۶میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به دو هفته قبل با ۱۲۲ درصد افزایش یافته است.

در ضمن تعداد ۲۹۴۱ میلیون سهم و حق تقدم در ۱۸۹ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۴۱ درصد و ۵ درصد افزایش را نسبت به دو هفته گذشته تجربه کرد.

براین اساس تعداد ۳ میلیون برگه اوراق مشارکت به ارزش ۳۲۲۹ میلیارد ریال معامله شد که به ترتیب ۵۱۷۵ درصد و ۵۱۱۳ درصد افزایش نسبت به دو هفته گذشته را نشان می دهد.

این درحالی است که تعداد ۱۱ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۱۱ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت.

همچنین در پایان معاملات منتهی به ۳۱ شهریور ۱۳۹۵، ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم به ۴۲۰۷۹ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به ماه قبل ۱۳ درصد کاهش یافته است.

در شهریور ماه تعداد ۱۷۷۷۸میلیون سهم در ۱ میلیون ۴ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۱۰ درصد و ۲۶ درصد کاهش را نسبت به مرداد تجربه کرد.

این در حالی است که از ابتدای سال تا کنون تعداد ۱۲۴۳۴۶ میلیون سهم به ارزش ۳۲۲۱۱۹ میلیار ریال در ۸ میلیون ۵۰۷ هزار دفعه مور مبادله قرار گرفت.

براین اساس تعداد ۷ میلیون برگه اوراق مشارکت به ارزش ۷۴۷۳ میلیارد ریال معامله شد که نسبت به مرداد ماه به ترتیب ۲ درصد و ۱ درصد افزایش را نشان می دهد.

این درحالی است که تعداد ۳۶ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۳۷۱ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و افزایش ۳۵۶ درصدی را ثبت کرد.

از سویی دیگر شاخص کل با ۱۶۳۶ واحد کاهش نسبت به ماه قبل معادل ۷۹ / ۲ درصد افت، به رقم ۷۶۴۵۱ واحد رسید.

شاخص بازار اول با ۱۷۸۶ واحد کاهش به رقم ۵۳۳۹۵ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۹۱ واحد افزایش به عدد ۱۶۷۷۹۴ واحد رسید و به ترتیب با ۲ / ۳ درصد کاهش و ۱ / ۰ درصد افزایش نسبت به مرداد مواجه شدند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.