انباشت مواد اولیه کارخانه‌ها در فقدان استراتژی تولید ۳۱ شهریور, ۱۳۹۵

نبود استراتژی مشخص در تولید برخی محصولات صنعتی باعث انباشت قطعات، تجهیزات و مواد اولیه در کارخانه‌ها از جمله واحدهای کاشی و سرامیک شده و حال این موضوع تولیدکنندگان را به فکر فروش یا تهاتر کالاهای مازاد خود انداخته است.

نبود استراتژی مشخص برای تولید برخی محصولات صنعتی باعث بروز بی‌برنامگی‌ در صدور مجوزهای تولید طی سال‌های گذشته شده است. به همین دلیل صدور بی رویه پروانه‌های تولید در صنایعی مانند کاشی و سرامیک باعث سرمایه‌گذاری بیش از حد و بی نتیجه در این بخش‌ها شده است.

اقتصاد پرس: این در حالی است که رکود در بازار کاشی و سرامیک نیز وضعیت نامناسب کارخانه‌ها را تشدید کرده و همین مسئله باعث بلا استفاده ماندن بخشی از تجهیزات، قطعات و مواد اولیه موجود در کارخانه‌ها شده است.

حال انجمن تولیدکنندگان کاشی و سرامیک برای رفع این مشکل بخشنامه‌ای را به کارخانه‌ها ابلاغ کرده تا اقلام مازاد خود را برای فروش به کارخانه‌های دیگر اعلام کنند.

بهنام عزیززاده گفت: با توجه به وجود یکسری قطعات، تجهیزات و مواد اولیه مازاد در کارخانه‌های کاشی و سرامیک، بخشنامه‌ای به تولیدکنندگان ابلاغ کردیم که بر اساس آن، تجهیزات و مواد اولیه مازاد خود را به انجمن اعلام کنند تا امکان عرضه آن به تولیدکنندگان دیگر فراهم شود.

وی تصریح کرد: به این ترتیب، یک بانک اطلاعاتی از کالاهای راکد در کارخانه‌های کاشی و سرامیک تهیه خواهد شد و تولیدکنندگان می‌توانند مواد اولیه یا تجهیزات و قطعات مازاد یکدیگر را خریداری کنند.

وی با بیان اینکه این بانک اطلاعاتی به محض جمع‌بندی در اختیار تولیدکنندگان قرار خواهد گرفت، افزود: در حال حاضر کارخانه‌های کاشی و سرامیک با ۵۰ درصد ظرفیت خود فعال هستند که امیدواریم این روند بهبود یابد.

عزیززاده تصریح کرد: طی ۶ ماه اخیر اتفاق خاصی در صنعت کاشی و سرامیک نیفتاده و روند تولید سال قبل در این مدت نیز ادامه داشته است.

به گفته وی، کارخانه‌های کاشی و سرامیک همچنان با دپوی محصول روبه‌رو هستند ولی با توجه به مدیریت تولید در کارخانه‌ها، حجم محصولات انباشت شده در واحدهای تولیدی کاهش یافته است.

وی ادامه داد: هر تصمیمی در جهت رفع موانع صادرات و احیای ساخت و ساز تأثیر مستقیمی در بهبود وضعیت کارخانه‌های کاشی و سرامیک خواهد داشت که امیدواریم زودتر محقق شود.

مدیر انجمن کاشی و سرامیک تأکید کرد: طی سال جاری اتفاق قابل توجه و محسوسی در جهت بهبود وضعیت صنعت کاشی و سرامیک نیفتاده است.

به گزارش فارس، در نامه‌ای که اخیراً از سوی انجمن کاشی و سرامیک به تولیدکنندگان ابلاغ شده، آمده است:

چنانکه اطلاع دارید در طی ۱۰ سال اخیر شاهد رشد سریع و افسارگسیخته کارخانجات کاشی و سرامیک در کشور بودیم و این امر موجب گردیده حجم بالای قطعات یدکی، مواد اولیه و ماشین‌آلات خریداری گردد که بخش قابل توجهی از این اقلام بدلیل تغییر سریع تکنولوژی و کاهش تولید شرکت‌ها به علت رکود حاکم در بازار به صورت بلا استفاده یا راکد در انبار کارخانجات دپو گردیده است که قطعاً این اقلام می‌تواند بخشی از نیازهای احتمالی سایر شرکت‌ها را تأمین نموده و به سرمایه در گردش شرکت‌های عرضه کننده نیز کمک نماید.

با عنایت به توضیحات فوق، نظر به ضرورت همکاری بیش از پیش شرکت‌ها در شرایط جاری در جهت هم‌افزایی بیشتر اعضای انجمن و همچنین جلوگیری از راکد ماندن اقلام بلا استفاده که سرمایه شرکت‌ها محسوب می‌گردد. بدین منظور در هیات مدیره انجمن (جلسه مورخ ۱۳۹۵/۶/۱۰) پس از بحث و بررسی موضوع مصوب گردید، بانک اطلاعاتی از اقلام راکد و قابل عرضه شرکت‌ها در انجمن راه‌اندازی شود تا از طریق سامانه، اقلام مزبور به کلیه شرکت‌ها اطلاع‌رسانی گردد.

لذا با توجه به موارد فوق بدینوسیله به شرکت‌های محترم عضو انجمن اعلام می‌گردد در صورت صلاح‌دید، لیست اقلام راکد و بلااستفاده خود شامل(مواد اولیه، قطعات یدکی، ماشین‌الات کارکرده و ماشین‌آلات نو بلا استفاده) را با درج مشخصات کامل اقلام به صورت مکتوب به دفتر انجمن ارسال فرمایند تا پس از جمع‌بندی در سامانه بانک اطلاعاتی در سایت انجمن به سایر شرکت‌ها اطلاع‌رسانی گردد.

بدیهی است اطلاعات دریافتی از شرکت‌ها، بدون درج نام شرکت‌های عرضه کننده در بانک اطلاعاتی اعلام خواهد شد و در صورت تقاضای احتمالی به شرکت‌های مزبور اطلاع‌رسانی خواهد شد.
منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *