سرمایه گذاری 2.6 میلیارد دلاری ایرانی ها در آذربایجان ۳۱ شهریور, ۱۳۹۵

معاون وزیر اقتصاد آذربایجان با بیان اینکه در ۲٫۵ سال اخیر ایرانی‌ها ۲٫۶ میلیارد دلار در آذربایجان سرمایه‌گذاری کرده‌اند، گفت: کشورم برای گسترش روابط تجاری دو کشور آماده ارایه هرگونه تسهیلاتی به تجار است و منطقه‌های صنعتی آذربایجان در خدمت تجار ایرانی است.

اقتصاد پرس: ساحل بابایف در مراسم افتتاح دومین نمایشگاه ایران پروژه در باکو با بیان این مطلب گفت: هم‌اکنون ۴۵۰ شرکت ایرانی در آذربایجان فعالیت دارند که ۲٫۶ میلیارد دلار از سوی ایرانی‌ها سرمایه‌گذاری شده اما فقط ۱۴۵ میلیون دلار آن به بخش غیرنفتی و باقیمانده آن در حوزه نفتی است.

وی با اشاره به گسترش روابط دو کشور اظهار کرد: در ۲٫۵ سال اخیر روسای جمهوری ایران و آذربایجان هفت بار با یکدیگر ملاقات کرده‌اند در همین مدت ۸۰ سفر رسمی از سوی دو کشور انجام و ۴۰ سند همکاری امضاء شده است.

معاون وزیر اقتصاد آذربایجان ادامه داد: در سفر موفقیت آمیز رییس جمهور آذربایجان به ایران و سفر رییس جمهور ایران به آذربایجان نزدیک به ۲۰ سند همکاری به امضاء رسید که نشان دهنده استراتژیک بودن روابط دو کشور است.

وی با بیان اینکه هدف اصلی مسولان دو کشور تسهیل روابط تجاری است، خاطر نشان کرد: برای پیشرفت همکاری‌ها بخش خصوصی باید فعال‌تر عمل کند. بی‌شک اشتراکات فرهنگی، دینی و تاریخی دو کشور نیز تاثیر مثبتی بر روابط اقتصادی خواهد داشت.

این مقام مسئول آذربایجان با اشاره به رشد  ۷۰ درصدی مبادلات تجاری تهران و باکو در ۷ ماهه سال میلادی جاری اظهار کرد: این افزایش به صورت متقابل صورت پذیرفته یعنی هم صادرات ایران به آذربایجان و هم صادرات آذربایجان به ایران روند رو به رشدی داشته است.

بابایف به تسهیلات و اتخاذ قوانین جدید تجاری در توسعه حجم تجارت دو کشور اشاره کرد و گفت: باید تلاش کنیم همکاری‌های ما در همه حوزه‌ها افزایش یابد.

وی اضافه کرد: من مطمئنم در سایه برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی و همچنین ایجاد زمینه ملاقات بخش خصوصی دو کشور در آینده نزدیک شاهد سرمایه‌گذاری و توسعه روابط تجاری خواهیم بود.

معاون وزیر اقتصاد آذربایجان در پایان خطاب به ۵۴ شرکت ایرانی حاضر در نمایشگاه اظهار داشت:  ما از شما می‌خواهیم با شرکای آذری خودتان وارد مذاکره شوید تا به طرح‌های مشترک دست یابیم.

منبع:میزاندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *