هراس غرب از تجهیز ایران به تکنولوژی روز ۳۱ شهریور, ۱۳۹۵

ابرقدرتهای اقتصادی غربی از ورود تکنولوژی به ایران هراس دارند و آن را مترادف با استقلال اقتصادی کشور می دانند چرا که اگر ایران به تجهیرات اقتصادی روز دنیا مجهز باشد دیگر حربه تحریم بر آن جواب نخواهد داد.

اقتصادپرس: یکی از واژه هایی که پس از به سرانجام رسیدن برجام وارد کلید واژه های اقتصادی کشور شد؛ سرمایه گذار خارجی بود. نیرویی که دولت انتظار دارد از خارج از کشور وارد شده و اقتصاد آسیب دیده کشور را ترمیم کرده و بهبود ببخشید.

این در حالی است که کشور برای بهبود اوضاع اقتصادی نیازی به منابع مالی مستقیم ندارد بلکه آنچه بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد تکنولوژی و مدیریت است.

البته در برخی موارد همچون صنایع نفت و گاز نیاز به سرمایه گذاری مالی مستقیم وجود دارد اما بسیاری از بخش های اقتصاد نیازی به سرمایه گذاری مالی مستقیم نداشته و در آن تکنولوژی و مدیریت اهمیت بیشتری دارد. چرا که تحریمهای پی در پی پس از پیروی انقلاب سبب شد تا کشور در بخش های مختلف اقتصادی از بانکداری گرفته تا بخش های خرد صنعت از تکنولوژی روز دنیا عقب بمانند.

به همین جهت باید سرمایه گذاران خارجی را برای ورود تکنولوژی به کشور ترغیب کرده و از طریق آنها نرم افزارها و سخت افزار های روز را وارد کشور کرد، چرا که این نوع از سرمایه گذاری مزایای بیشتری برای کشور داشته و سبب می شود تا اقتصاد کشور به تکنولوژی روز مجهز شده و توانایی رقابت با اقتصاد کشورهای توسعه یافته را داشته باشد.

اما آیا این نوع از سرمایه گذاری با توجه به اختلافات سیاسی میان ایران و غرب امکان پذیر است یا خیر؟

ابرقدرتهای اقتصادی غربی از ورود تکنولوژی به ایران هراس دارند و آن را مترادف با استقلال اقتصادی کشور می دانند چرا که اگر ایران به تجهیرات اقتصادی روز دنیا مجهز باشد دیگر حربه تحریم بر آن جواب نخواهد داد. به همین جهت باید سیاست عمده کشور تعامل با سایر کشورها برای ورود سرمایه های علمی و فناوری به کشور باشد.

همچنین با ورود تکنولوژی به کشور خلا رقابت در اقتصاد کشور مرتفع شده و می توان امیدوار بود که با کنار گذاشتن خود تحریمی و نیز باز کردن فضا برای سرمایه گذارن داخلی تولیدات از تنوع بالاتری برخوردار بوده و بازار کشور رقابتی تر شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.