عمان جایگزین امارات در روابط تجاری با ایران می‌شود ۲۰ اردیبهشت, ۱۳۹۵

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران و عمان با بیان اینکه عمان جایگزین امارات در روابط تجاری ایران با سایر کشورها می‌شود، گفت: هزینه حمل و نقل و تجارت از طریق این کشور در مقایسه با امارات کمتر است و بنادر این کشور فاصله‌ کمتری با ایران دارند.

اقتصاد پرس: احمد آزادمرد امروز در حاشیه نشست تجاری ایران و عمان اظهار کرد: با برداشته شدن تحریم‌ها شرایط همکاری میان ایران و عمان گسترش یافته است و با توجه به اینکه ایران با این کشور از گذشته رابطه خوبی در زمینه سیاسی، بازرگانی و فرهنگی دارد، در شرایط جدید امکان توسعه این روابط وجود دارد.

وی افزود: خط کشتیرانی بندرعباس و خصب عمان یک سال است که با همت مشترک اتاق بازرگانی ایران- عمان راه‌اندازی شده و مسیری برای صادرات و واردات کالاهای ایرانی فراهم آورده است.

رئیس مرکز تجاری ایران و عمان ادامه داد: تلاش بازرگانان دو کشور برای توسعه روابط تجاری میان ایران و عمان روبه افزایش است.

وی تصریح کرد: عمان با توجه به شرایط برنامه مناسبی که دارد، امکان ارتباط ایران برای صادرات و واردات محصولات موردنظر با سایر کشورها را دارد که این کشور می‌تواند جایگزینی برای امارات در آینده باشد.

آزادمرد یادآور شد: مدیرعامل بندر سوها و قائم‌مقام بندرتجاری عمان اکنون در رأس هیئتی ۸ نفره تجاری به اتاق بازرگانی ایران آمده‌اند تا شرایط توسعه همکاری‌ها به شکل یادشده فراهم شود.

* امکان صادرات محصولات ایران و آمریکا از طریق عمان فراهم است

رئیس مرکز تجاری ایران و عمان گفت: بندر سوها نیز به راحتی می‌تواند آن چیزی که اکنون ایران از طریق امارات به سایر کشورها صادر یا از آنها وارد می‌کند جایگزین شود و این کشور آمادگی صادرات محصولات ما به تمام کشورها از جمله اتحادیه اروپا و آمریکا دارد.

وی گفت: مقام عمانی در این نشست یادآور شد که با توجه به روابط تجاری این کشور با تانزانیا و برزیل امکان تامین محصولات وارداتی موردنیاز بخش کشاورزی ایران از این مکان وجود دارد.

آزادمرد در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به دورنمای روابط تجاری ایران و عمان گفت: امیدواریم که بتوانیم در آینده عمان را در معاملات تجاری خود جایگزین امارات کنیم زیرا تجارت از این طریق هزینه کمتری برای ما خواهد داشت.

وی در خصوص کاهش هزینه گفت: فاصله بندر سوها تا ایران و خدماتی که در این کشور به ما ارائه می‌شود در مقایسه با امارات کمتر است که این عوامل در نهایت هزینه تمام شده تجارت را کاهش می‌دهد.

رئیس مرکز تجاری ایران و عمان همچنین در خصوص وضعیت مرکز تجاری ایران در عمان گفت: قرار است که با حضور رئیس اتاق بازرگانی وین و چند نفر از اعضای هیئت رئیسه اتاق ماه آینده به عمان برویم و شرایط راه‌اندازی این مرکز تجاری با محوریت اتاق یزد بررسی کنیم.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.