درخواست از بانک مرکزی برای تنفس در کاهش نرخ سود بانکی ۲۹ شهریور, ۱۳۹۵

رئیس کانون بانک‌های خصوصی با اشاره به کاهش ۵ درصدی نرخ سود از سال گذشته تاکنون، گفت: با اقدام داوطلبانه‌ای که بانک‌ها برای کاهش نرخ سود انجام دادند، اکنون انتظار می‌رود بانک مرکزی اجازه تنفسی بین نرخ سود سپرده و تسهیلات بدهد.

اقتصاد پرس: کورش پرویزیان امروز در جمع خبرنگاران درباره نرخ سود اظهارداشت: باید منافع مردم و کسب و کارها را اولویت دهیم و به همین دلیل از بانک مرکزی درخواست کردیم در حوزه نرخ سود که یک پارامتر مهم و اثرگذار در حوزه کسب و کار است، فرآیند به صورت منطقی پیگیری شود.

وی افزود: با اقدام داوطلبانه‌ای که بانک‌ها در راستای منافع ملی برای کاهش نرخ سود انجام دادند، اکنون انتظار می‌رود بانک مرکزی اجازه تنفسی بین نرخ سود سپرده و تسهیلات بدهد.

مدیرعامل بانک پارسیان با بیان اینکه با حساب سرانگشتی سپرده‌ای که بانک‌ها تا انتهای تیرماه امسال از مشتریان جذب کرده‌اند را باید با نرخ سود قبلی تا تیرماه سال پرداخت کنند، گفت:‌ بنابراین اگر فشار بیشتری به بانک‌ها وارد شود، ممکن است یا بانک‌ها تسهیلات ندهند یا اینکه نرخ‌های خارج از تصمیمات بانک مرکزی را اعمال کنند.

پرویزیان تصریح کرد: انتظار این است که میانگین نرخ سود سپرده‌ها در حد منطقی کاهش یافته و به تبع آن نرخ تسهیلات نیز روند منطقی کاهش را سپری کند. از سه سال پیش بازار پول به عنوان یک بازار کوتاه‌مدت مطرح شد و سپرده‌ها حداکثر یک ساله در بانک‌ها سپرده‌گذاری می‌شوند که تغییرات در این نرخ‌ها، مشتریان و نهادهای مالی را با مشکل مواجه کرده است.

وی تاکید کرد: اگر نرخ سود از چارچوب عقلایی خارج شود، علاوه بر اینکه مشتری ضرر می‌کند، بانک‌ها نیز متضرر خواهند شد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.