نفت نهایتا 60 دلار می شود! ۲۹ شهریور, ۱۳۹۵

طبق نظرسنجی به عمل آمده بلومبرگ ١۴ نفر از ١۵ مدیر و معامله‌گر ارشد نفتی که مورد سوال قرار گرفته اند قیمت نفت را بین ۴۰ تا ۶۰ دلار تخمین زده اند.

اقتصاد پرس: حالا دیگر برای کارشناسان مسجل شده که قیمت نفت افزایش نخواهد داشت و بیشتر آنها برای سال آینده میلادی، قیمت ۶٠ دلار برای هر بشکه نفت پیش بینی کرده اند.

طبق نظرسنجی هفته گذشته بلومبرگ در کنفرانس نفت آسیا- اقیانوسیه در سنگاپور به عمل آورده است، ١۴ نفر از ١۵ مدیر و معامله‌گر ارشد نفتی که مورد سوال قرار گرفته اند قیمت نفت را بین ۴۰ تا ۶۰ دلار تخمین زده اند.

به گفته یکی از کارشناسان بازار نفت هر زمان که قیمت‌ها رشد سریعی داشته اند، شرکت‌های آمریکایی تولیدات خود را افزایش داده و عاملی شده اند تا قیمتها در بازه ۴٠ تا ۶٠ دلار بماند.

بر پایه این گزارش، تحلیلگران ارشد نفتی برآوردهای خود را از قیمت نفت پایین آورده و به بلومبرگ گفته اند نسبت به رشد قیمت‌ها در اوایل سال بعد میلادی امیدوارتر بودند اما ادامه رشد تولید نفت ایران، عربستان و آمریکا، سبب شده تا بازگشت توازن به بازار نفت به تاخیر بیفتد.

به گفته اقتصاددانان مورد مصاحبه قرار گرفته در این گزارش؛ بازار نفت هنوز به تعادل نرسیده و استفاده از بشکه های نفت ذخیره شده در دوران افت قیمت شروع نشده است به همین جهت توجیهی برای قیمت نفت بالای ۵٠ دلار وجود ندارد.

بر پایه این نظرسنجی توافق احتمالی تولیدکنندگان نفت برای تثبیت سطح تولید، نیز بسیار کم است و به گفته کارشناسان مورد مصاحبه قرار گرفته توانایی اوپک برای دستیابی به توافق بسیار ضعیف است و حتی اگر موفقیت احتمالی به دست بیاید این توافق بی‌اهمیت است.

چرا که هر بار اعضای اوپک گرد هم آمدند بدون هیچ نتیجه خاصی آن را به پایان بردند، این بدان معناست که تولیدکنندگان بر افزایش هر چه بیشتر تولید تمرکز کرده اند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.