مسکن امسال هم از رکود خارج نمی‌شود ۲۸ شهریور, ۱۳۹۵

بر اساس گزارش اقتصادی مرکز پژوهشهای مجلس، رکود در بخش مسکن همچنان ادامه دارد و نرخ رشد در بازار مسکن برای سال ۹۵ منفی پیش بینی می‌شود.

اقتصاد پرس: مرکز پژوهشهای مجلس در گزارش اقتصادی که منتشر کرده است با تاکید بر رکود در صنعت مسکن، پیش بینی کرد که رشد منفی در بازار مسکن برای سال ۹۵ نیز ادامه داشته باشد.

بر اساس این گزارش رشد بخش مسکن در سال ۹۴، منفی۱۶٫۷درصد بوده است که  پیش بینی می‌شود در سال ۹۵ رشد این بخش منفی ۹٫۸درصد باشد. منفی بودن رشد بخش مسکن در سال ۹۵ نشان می‌دهد مسکن در سال جاری نیز در رکود باقی بماند. نمودار زیر نشان دهنده رشد ارزش افزوده بخش ساختمان طی دوره ۱۳۹۰-۱۳۹۴ و پیش بینی سال ۱۳۹۵ است.

 

در این گزارش آمده است: آمار رشد ارزش افزوده بخش ساختمان طی سالهای ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴ حاکی از رکود بخش ساختمان در این دوره زمانی است. با توجه به نقش مؤثری که پرداختهای عمرانی دولت در ارزش افزوده بخش ساختمان دارد و همچنین با توجه به عملکرد ۲۷٫۷ هزار میلیارد تومانی هزینه‌های عمرانی دولت در سال ۱۳۹۴ و برآورد مرکز پژوهشها از تحقق ۲۵ هزار میلیارد تومانی هزینه‌های عمرانی تا پایان سال ۱۳۹۵ (تحقق ۴۴ درصدی قانون) و با عنایت به سایر موارد مد نظر ازجمله سرمایه گذاری بخش خصوصی در ساختمان تا انتهای سال جاری، برآورد مرکز پژوهشها، از رشد ارزش افزوده بخش ساختمان در انتهای سال ۱۳۹۵ برابر با ۹٫۸ -درصد می‌باشد.

به گزارش تسنیم، بخش ساختمان به دلیل قرار داشتن در انتهای زنجیره تولید و ارتباط تنگاتنگ با سایر فعالیتهای اقتصادی از نقش حائز اهمیتی برای اثرگذاری بر ارزش افزوده سایر فعالیتهای وابسته و به تبع آن بر ارزش افزوده کل اقتصاد برخوردار است. طبق حسابهای ملی بانک مرکزی، طی ۱۰ سال اخیر(۱۳۸۳- ۱۳۹۳ ) به طور متوسط ۷ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را به خود اختصاص داده است.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *