اشتغال زنان موجب محرومیت مردان از کار نمی‌شود ۲۸ شهریور, ۱۳۹۵

مشاور کانون شورای اسلامی کار خراسان رضوی معتقد است: اگر به جای مردان در برخی مشاغل از زنان استفاده می‌شود به دلیل کارایی بیشتر و دقت نظر بالاتر زنان است.

اقتصاد پرس:رحمت اله پورموسی در گفت‌وگویی، اظهار کرد:در قانون اساسی ایران حقوق زن و مرد حقوق برابری است هرچند که امروز در بسیاری از عرصه‌ها از جمله اشتغال بیشترین ظلم به زنان می‌شود.

وی ادامه داد: متاسفانه کارگاههایی داریم که زنان علیرغم کارهای سنگینی که بر دوش آنها گذاشته می‌شود، حقوق و دستمزد بسیار پایینی دریافت می‌کنند به نحوی که از بیمه و مزایا و حداقل‌های قانون کار محرومند.

وی افزود: هستند کارگران زنی که در مشاغل سخت به کارگرفته می‌شوند در حالی که این قبیل کارها مختص مردان است و اصطلاحا مردانه است ولی چون زنان به دستمزد کم قانع هستند این کارها را به آنها می سپارند.

پورموسی افزود: دیدگاه دیگر این است که زنان نسبت به مردان از ظرافت و دقت و سرعت عمل بیشتری برخوردارند به همین دلیل یکسری از کارها به زنان داده می‌شود.

مشاور کانون شورای اسلامی کار خراسان رضوی در ادامه با اشاره به افزایش سطح تحصیلات در زنان‌، خاطرنشان کرد: چرا زنان تحصیلکرده نباید دنبال کار باشند؟ این دیدگاه که اگر زنان مشغول کار شوند مردان از کار محروم می‌شوند درست نیست.شاید کارایی زنان در آن شغل‌ها بهتر از مردان باشد ولی مسئولان باید چاره اندیشی کنند و زیرساختهای لازم را برای ساماندهی وضعیت اشتغال در کشور ایجاد کنند تا نرخ بیکاری پایین بیاید وفضای کسب و کار مساعد شود.

وی گفت: امروز در بسیاری از کارهای خدماتی و بخش خصوصی،‌ زنان با کمترین حقوق و دستمزد و بدون بهره‌مندی از مزایای بیمه به کار گرفته می‌شوند و بعضا می‌بینیم که کارفرما ترجیح می‌دهد به جای استفاده از نیروی کار مرد، کارگر بازنشسته را که حداقل بگیر است به خدمت بگیرد تا مشکلی در پرداخت بیمه او نداشته باشد.

این فعال کارگری در پایان تصریح کرد: اگر زیرساختهای اقتصاد کشور اصلاح شود با پتانسیل‌های موجود، شرایط کسب و کار در کشور برای همه افراد و آحاد جامعه مهیا خواهد شد.

منبع:ایسنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *