بررسی صندوق بین المللی پول بر تاثیر جنگ در اقتصاد خاورمیانه ۲۸ شهریور, ۱۳۹۵

صندوق بین‌المللی پول تاثیر جنگ بر وضعیت اقتصادی خاورمیانه را بررسی کرده و در گزارشی هشدار داده که رشد اقتصادی در این منطقه به دلیل درگیری های مصلحانه و نیز مساله پناهجویان تنزل داشته است.

اقتصادپرس: گزارش صندوق بین‌المللی پول نوشته است؛ در شرایط امروز نمی توان زمانی برای اتمام جنگ در خاورمیانه و شمال آفریقا متصور بود و این در حالی است که میلیون‌ها نفر همچنان به دنبال سرپناه و غذا هستند.

بنا بر داده های این گزارش در خاورمیانه و شمال آفریقا ۳۰میلیون نفر آواره شده اند که این تعداد پس از پایان جنگ جهانی دوم دیده نشده است.

وضعیت آوارگان تبعات اقتصادی بسیاری برای کشورهای جنگ زده و متاثر از جنگ ایجاد کرده است از آن جمله می توان به از میان رفتن سرمایه‌های مولد، سرمایه‌های شخصی و سرمایه‌های انسانی به دلیل نبود اشتغال و آموزش اشاره کرد.

صندوق بین المللی پول طی این تحقیقات دریافته است که تولید ناخالص داخلی کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا بعد از گذشت سه سال از جنگ، به‌طور میانگین ۶ تا ۱۵درصد کاهش داشته ، در حالی که میزان متوسط جهانی چهار تا ۹درصد بوده است.

بر اساس این یافته ها همچنین میانگین کاهش سالانه تولید ناخالص داخلی کشورهای هم‌مرز با کشورهای جنگ‌زده در سراسر جهان ۱٫۴درصد بوده، در حالی که این میزان در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا ۱٫۹درصد برآورد شده است.

در بخش دیگری از گزارش صندوق بین‌المللی پول به هزینه اقتصادی درگیری‌ها اشاره شده و آمده است؛ علاوه بر هزینه‌های جانی و تخریب‌های فیزیکی، درگیری‌های داخلی در کشورهایی مانند عراق، لیبی، سوریه و یمن نرخ فقر و بیکاری را به‌شدت افزایش داده به گونه ای که در سوریه نرخ ترک تحصیل در سال ۲۰۱۳ به ۵۲درصد رسیده است و امید به زندگی در این کشور از ۷۶ سال که پیش از درگیری‌ها بود به ۵۶ سال رسیده است.

جنگ؛ تورم، تضعیف موقعیت‌های مالی، رکود شدید و ضرر و زیان گسترده ساختارهای مالی را هم به دنبال داشته به گونه ای که در پنج سال جنگ داخلی در سوریه حجم اقتصاد این کشور ۵۵درصد کاهش یافته و تولید ناخالص داخلی آن به کمتر از نصف میزان پیش از جنگ در سال ۲۰۱۰ رسیده است.

یمن هم شرایط مشابهی دارد و به طور متوسط ۲۵ تا ۳۵درصد تولید ناخالص داخلی خود را از دست داده است.

صندوق بین‌المللی پول همچنین وضع اقتصادی ۱۷۹ کشور جنگ‌زده از سال ۱۹۷۰ به این سو را محاسبه و مقایسه کرده و دریافته که میزان سقوط تولید اقتصادی در کشورهای جنگ زده سوریه، لیبی و یمن در سال‌های اخیر از حد میانگین جهانی بیشتر بوده است.

همچنین دریافته که وضعیت در کشورهای همسایه کشورهای جنگ زده نیز به مراتب نامساعد است؛ به گونه ای که چالش‌های کشورهای جنگ‌زده به کشورهای همسایه مانند اردن، لبنان، تونس و ترکیه سرایت کرده است.

چرا که کشورهای همسایه با درجات مختلف تحت تاثیر چالش پناهجویان، تهدیدهای امنیتی قرار گرفته. کیفیت و توانایی دولت‌ها برای انجام اصلاحات اقتصادی کاهش یافته است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.