اعتراض انجمن‌های صنفی کارگر ساختمانی به نحوه احرازهویت شغلی ۲۷ شهریور, ۱۳۹۵

جمعی از انجمن‌های صنفی کارگری ساختمانی نسبت به سلب مسئولیت از اختیارات احراز هویت شغلی کارگران ساختمانی به رئیس انجمن‌های صنفی نامه نوشتند.

اقتصاد پرس: جمعی از انجمن‌های صنفی کارگری ساختمانی نسبت به سلب مسئولیت از اختیارات احراز هویت شغلی کارگران ساختمانی به رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی نامه نوشتند.

در نامه جمعی از انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی به رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران چنین آمده است:

انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی بر اساس ماده ۱۳۱ قانون کار جمهوری اسلام ایران به منظور پیگیری مسائل صنفی و دفاع از حقوق قانونی جامعه کارگری بخش صنعت ساختمان شکل گرفته است.

در قوانین بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی مصوب مجلس شورای اسلامی و ابلاغیه اجرایی دولت چون قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی، قانون رفع موانع اجرایی بیمه کارگران ساختمانی و قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار، مشخصاً ماده ۱۸ بر ایفای نقش عملی و نظارتی انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی در راستای اجرای صحیح قانون بیمه اجتماعی کارگران شاغل در بخش صنعت ساختمان تأکید شده است.

با تأسف می‌بایست نوشت، اعضای هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی اقدام به تصویب نامه‌هایی با مضمون واگذاری مسئولیت تشخیص هویت کارگران ساختمانی و احراز اشتغال به دفاتر کارگزاری بیمه «بخش خصوصی» وابسته به سازمان تأمین اجتماعی  کرده است.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی هم در این خصوص بدون اهمیت به رعایت قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی و ابلاغیه اجرایی دولت با نگارش نامه دستوری به شماره ۱۰۰۰/۹۴/۱۲۹۲۸ به تاریخ ۵ اسفند ۹۴ به ادارات کل تأمین اجتماعی استان‌ها، آنان را ملزم به اجرای متن تصویب‌نامه فوق کرده است.

این تصمیم عمل مجریان تأمین اجتماعی منجر به سلب اختیارات قانونی،‌تشکلات صنفی کارگران ساختمانی شده است.

با نظر به موجودیت و ماهیت قانون و تأکید رئیس جمهور مبنی بر رعایت قوانین از سوی همگان به خصوص دستگاه‌های اجرایی دولت و همچنین اعلام مواضع حمایتی ایشان از تشکلات کارگری و تأکید وزیر کار کابینه بر حمایت و تقویت تشکلات کارگری و نقش مهمی که ایفاگر در جامعه کار و نیز بازوان دولت در پیشبرد مسائل صنفی کارگران به شمار می‌روند،‌ این رفتار اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی آشکارا و عملاً‌در تقابل با قانون مصوب و سیاست‌های کارگری، تشکلات دولت تدبیر و امید تفسیر می‌شود.

بنابراین به واسطه به عهده گرفتن مسئولیت رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور، مکلف هستید از حقوق صنفی تضییع شده انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی به اشکال قانونی دفاع و به نتیجه برسانید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *