پشت‌پرده اعتراض شورای عالی اشتغال به گزارش سال ۹۳ ۲۷ شهریور, ۱۳۹۵

طبیعی است در جلسه ای که مدیرانش مدعی اشتغالزایی ۷۰۰ هزار نفری باشند، ولی مرکز آمار میزان اشتغالزایی را منفی اعلام کند، باید کمیته ای برای بررسی صحت گزارش مرکز آمار تشکیل شود.

اقتصاد پرس: هفته پیش خبری منتشر شد مبنی بر اینکه “شورای عالی اشتغال در مصوبه‌ای دستور بررسی صحت آمار گزارش بیکاری مرکز آمار ایران را صادر کرده است تا صحت تمامی آمارهای ارائه‌شده از سوی این مرکز رسماً زیر سوال برود.”

ماجرا از این قرار بود که در هفتاد و دومین جلسه شورای عالی اشتغال که چهاردهم مرداد سال گذشته با رﻳﺎﺳﺖ اسحاق ﺟﻬﺎﻧﮕﻴﺮی ﻣﻌﺎون اول رﺋﻴﺲ ﺟﻤﻬﻮر و با حضور اعضاء برگزار شده بود، گزارش اطلاعات و آمار بازار کار طی سال‌های ۸۴ تا ۹۳ توسط دبیرخانه شورا و میزان اشتغال ایجادشده در سال ۹۳ ارائه گردید ولی ظاهراً رضایت اهل جلسه و دولت را جلب نکرد و در آمار رسمی مرکز آمار ایران اظهار شک و تردید کردند.

شورای عالی اشتغال بر همین اساس مقرر کرد، “با محوریت نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و همکاری آقایان طائی معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نیلی و نجفی مشاورین رئیس جمهور، طی جلساتی میزان صحت آمار و اطلاعات بازار کار منتشرشده توسط مرکز آمار ایران طی سال‌های اخیر مورد بررسی قرار گرفته و راهکارهای لازم برای ارائه آمار صحیح در این حوزه در جلسه آتی شورا گزارش گردد”.

گزارش های مختلفی طی هفته گذشته در این خصوص و دلایل صدور این مصوبه منتشر شده است، ولی به نظر می رسد یکی از دلایل اصلی و پشت پرده مصوبه شورای عالی اشتغال به محتوای گزارش “میزان اشتغال ایجاد شده در سال ۹۳ ” بر می گردد.

حسن روحانی رئیس جمهور سال گذشته در سخنرانی های متعدد اعلام کرده بود،دولتش در سال ۹۳ بیش از ۷۰۰ هزار شغل جدید ایجاد کرده است.

عیسی منصوری معاون اشتغال وزیر کار هم در تایید سخنان رئیس جمهور اعلام کرده بود که در سال ۹۳ بیش از ۷۰۰ هزار شغل ایجاد شده که پس از ریزش ۳۲۰ هزار شغل، خالص اشتغالزایی در سال ۹۳ به میزان ۳۸۰ هزار شغل بوده است.

ولی گزارش رسمی مرکز آمار ایران روایت دیگری از اشتغالزایی در سال ۹۳ دارد…

بر اساس گزارش رسمی مرکز آمار ایران که احتمالاً همین گزارش در جلسه شورای عالی اشتغال ارائه و مورد اعتراض واقع شد، در سال ۹۳ نه تنها شمار بیکاران سیر صعودی داشته، بلکه اشتغالزایی خالص هم بیش از ۴۰ هزار نفر منفی بوده است.

بر اساس این گزارش، جمعیت فعال کشور در سال ۹۲ بیش از ۲۳ میلیون و ۸۳۴ هزار نفر بوده که این رقم در سال ۹۳ به ۲۳ میلیون و ۸۱۸ هزار نفر کاهش یافته است. علیرغم کاهش جمعیت فعال کشور، شمار بیکاران هم از ۲ میلیون و ۴۸۸ هزار نفر به ۲ میلیون و ۵۱۴ هزار نفر در سال ۹۳ افزایش یافته است.

همچنین تعداد افراد شاغل از ۲۱ میلیون و ۳۴۶ هزار نفر در سال ۹۲ به ۲۱ میلیون و ۳۰۳ هزار نفر در سال ۹۳ کاهش داشته است که حاکی از اشتغالزایی خالص منفی است.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری از ۱۰٫۴ درصد رد سال ۹۲ به ۱۰٫۶ درصد در سال ۹۳ افزایش یافته و نرخ بیکاری جوانان نیز از ۲۴ درصد به ۲۵٫۲ درصد رسید که همه آمارهای رسمی حکایت از بدتر شدن اوضاع بیکاری دارد.

حال طبیعی است در جلسه ای که مدیرانش مدعی اشتغالزایی ۷۰۰ هزار نفری باشند، ولی آمارهای رسمی ادعای مدیرانش را تایید نکند، باید کمیته ای برای بررسی صحت آمارهای ارائه شده تشکیل گردد.

پیگیری های خبرنگار تسنیم نشان می دهد، جلسه آن کمیته ۴ نفره برای بررسی صحت آمارهای اشتغال مرکز آمار که نماینده مرکز آمار هم جایی در آن نداشت، هیچگاه تشکیل نشده است.

مصوبه شورای عالی اشتغال و گزارش مرکز آمار ایران از اشتغالزایی در سال های ۹۲ و ۹۳ را در ادامه ببینید:

139506201521029086155310 1395062015214713786155410 1395062713111092286832510 1395062713115264186832610دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *