معافیت‌ مالیاتی واحدهای تولیدی تامقابله بافرارهای مالیاتی ۲۷ شهریور, ۱۳۹۵

دولت در حوزه مالیات باید دو اقدام مهم را به اجرا بگذارد، اول، حمایت از واحدهای تولیدی از طریق معافیت‌های مالیاتی، اعطای تسهیلات و… و دوم، مقابله با ویژه خوارانی که به صورت غیرقانونی و بدون پرداخت مالیات فعالیت می‌کنند.

اقتصاد پرس: اخذ مالیات در کشورهای مختلف جهان رایج است و یکی از راه‌های کسب درآمد کشورها به حساب می‌آید و البته برای آبادانی کشورها لازم و ضروری است. واقعیت این است که شهروندان در هر کشور از مزایایی مانند امنیت که اصلی اساسی برای کسب و کار و زندگی است، زیبایی فضای شهری، تسهیلات حمل و نقل و… برخوردار می‌شوند و به منظور تداوم ارائه خدمات به مردم، گرفتن مالیات ضروری است.

نکته مهم اینکه؛ اگر قرار است که گرفتن مالیات به منظور آبادانی کشورها و تداوم ارائه خدمات به مردم انجام شود، باید با مدیریت صورت گیرد تا نتایج مثبتی را برای جامعه به دنبال داشته باشد. مثلاً؛ در شرایطی که رکود اقتصادی در کشور حکمفرماست و واحدهای تولیدی درآمد چندانی ندارند و نمی‌توانند مخارج خود را بپردازند، مطالبه مالیات از آنها نمی‌تواند نتایج مثبتی برای کشور داشته باشد، بلکه به تعطیلی آنها، بیکاری کارگران و بدتر شدن اوضاع کمک می‌کند.

در ارتباط با مدیریت شرایط اخذ مالیات از واحدهای تولیدی، علیرضا حیدری به عنوان معدن‌دار نمونه کشور اظهار کرده است که دولت باید در شرایطی از واحدهای تولیدی مالیات بگیرد که این واحدها قادر به پرداخت باشند، مثلاً؛ زمانیکه یک کارفرما با زحمت یک کار تولیدی را آغاز می‌کند و در ابتدای راه است، نباید از او مالیات گرفت.

 وی تصریح کرده است که دولت باید حمایت از تولیدکنندگان را در دستور کار خود قرار دهد تا آنها به سوددهی برسند و زمانیکه با حمایت دولت، واحدها به بهره‌وری رسیدند باید از آنها مالیات گرفت.

واحدهای تولیدی تنها پرداخت کننده های مالیات هستند

همچنین، سید عبدالوهاب سهل‌آبادی، رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران نیز در مورد لزوم توجه دولت به نحوه اخذ مالیات تصریح کرده است: تنها جایی که مالیات به دولت می‌پردازد واحدهای تولیدی هستند و دولت هنوز درک نکرده که این واحدها دیگر واقعاً توان پرداخت مالیات را ندارند.

به ویژه زمانی که، اخذ مالیات از واحدهای تولیدی کوچک انجام می‌شود، امّا؛ واحدهای بزرگ با ترفندهای مختلف از دادن مالیات طفره می‌روند، مشکلات زیادی برای جامعه به وجود می‌آید. به طوریکه، دریافت مالیات از واحدهای تولیدی کوچک به ورشکستگی آنها و بیکار شدن کارگران منجر می‌شود، امّا؛ فرار مالیاتی واحدهای بزرگ به بزرگ‌تر شدن آنها و البته زیان اقتصاد کشور می‌انجامد.

در مورد عدم پرداخت مالیات توسط برخی واحدها نیز ابولفضل فراهانی، رئیس خانه صنعت و معدن قم اعلام کرده است: دلالان کلی مواد جابه‌جا می‌کنند بدون اینکه مالیاتی بپردازند و حال آنکه قیمت تمام‌شده معضل جدی کارخانه‌هاست.

آنچه باید بدان توجه کرد این است که در شرایط فعلی جامعه، حمایت دولت از واحدهای تولیدی و کاهش هزینه‌های تمام شده برای آنان یک اصل اساسی است تا بر اثر فعال شدن واحدهای کوچک و متوسط، رونق اقتصادی در کشور به وجود بیاید. به این ترتیب، دولت باید دو اقدام مهم را به اجرا بگذارد، اول، حمایت از واحدهای تولیدی از طریق معافیت‌های مالیاتی، اعطای تسهیلات و… و دوم، مقابله با ویژه خوارانی که به صورت غیرقانونی و بدون پرداخت مالیات فعالیت می‌کنند.

سخن آخر اینکه؛ رکود اقتصادی فعلی به اندازه کافی به تولیدکنندگان فشار وارد می‌کند و در صورت مدیریت نشدن فعالیت‌های اقتصادی در کشور و مقابله نکردن با فعالیت واحدهای غیرقانونی، شرایط پیچیده‌ای برای تولیدکنندگان به وجود می‌آید. از سویی دیگر، حمایت از تولیدکنندگان کوچک و متوسط نیز باید در دستور کار دولت قرار گیرد تا رونق اقتصادی در کشور ایجاد شود.

منبع:دانادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *