ارزآوری 3 میلیون دلاری با صادرات گلاب ۲۷ شهریور, ۱۳۹۵

براساس آمار گمرک در پنج ماهه نخست سال ۹۵، بیش از یک هزار و ۴۰۰ تن گلاب از ایران به کشورهای مختلف صادر شده است.

قتصاد پرس: گلاب به تقطیر گل‌های محمدی تازه چیده شده با آب که اسانس آن از محلول آبکی جدا شده باشد گفته می‌شود و از تقطیر مجدد گلاب، مایعی به ‌دست می‌ آید که به گلاب دو آتشه معروف است.

برخی گفته‌ها حاکی از آن است که ایرانیان جزء اولین افرادی هستند که از گل محمدی، اسانس و گلاب را به روش تقطیر به دست آورده‌اند و در قرن هشتم و نهم به عنوان یکی از اقلام مهم تجاری ایران از طریق جاده ابریشم به کشورهای هند و چین صادر می‌شده است.

امروزه سطح زیر کشت گل محمدی در ایران بالغ بر ۱۲ هزار هکتار است و شهرستان کاشان با یک هزار و ۷۰۰ هکتار سطح زیر کشت این گل و تولید سالیانه هفت هزارتن در بخش‌های قمصر، برزک، نیاسر، جوشقان و کامو به عنوان مهمترین مرکز تولید گل محمدی و گلاب در کشور مطرح است.

کاشان دارای ۲۵ کارخانه صنعتی، حدود یک هزارو ۵۰۰ کارگاه سنتی و بیش از سه هزارو ۵۰۰ دیگ است که در راستای تولید گلاب، عرقیات گیاهی، اسانس و عطر گل محمدی بوده و تولید گلاب،بیش از ۱۰ هزار نفر را فراهم می‌کند که در زمان کاشت، داشت و برداشت ممکن است به ۲۲ هزار نفر افزایش پیدا کند.

از هر یک کیلوگرم گل محمدی یک کیلو و ۵۰۰ گرم گلاب بدست می‌آید و معمولا مدت زمان گلاب‌گیری در روش سنتی بین پنج تا هفت دقیقه است.

بسیاری از کشورهای جهان گلاب ایرانی را می‌شناسند و ایران با تولید گلاب مرغوب و با کیفیت توانسته است بازار خارجی خود را حفظ کند و در کنار تامین نیاز داخل، حجم بالایی از گلاب را به کشورهای مختلف صادر کند و رتبه نخست را در صادرات گلاب به خود اختصاص دهد.

براساس آمار گمرک در پنج ماهه نخست سال جاری گلاب ایرانی به ۲۴ کشور جهان صادر شده است که در این میان می‌توان به کشورهای آمریکا، استرالیا، آلمان، ترکیه، چین، فرانسه، کانادا و هلند اشاره کرد.

لازم به ذکر است که صادرات گلاب در پنج ماهه نخست سال بیش از یک هزار و ۴۰۰ تن بوده است که براساس آن ۳ میلیون و ۲۵۶ هزار و ۲۷۵ دلار ارز وارد کشور شده است.

همچنین ارزش ریالی این میزان صادرات حدود ۱۰ میلیارد تومان در آمار گمرک ثبت شده است.

طبق این گزارش صادرات گل محمدی به صورت گلبرگ و غنچه خشک نیز انجام می‌شود که در پنج ماهه نخست سال بیش از ۶۷ هزار کیلوگرم به کشورهای مختلف جهان از جمله آلمان و اسپانیا صادر شده است.

با توجه به بازار گرم خرید گلاب در داخل کشور و صادرات این فرآورده پرطرفدار به کشورهای مختلف جهان، با شناساندن گلاب ایرانی به کشورهای مختلف جهان درکنار سرمایه‌گذاری در این بخش، می‌توان تولید و صادرات این فرآورده را افزایش داد تا زمینه بیشتری برای ایجاد اشتغال و ارزآوری ایجاد شود.
منبع:میزاندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *