لزوم حمایت دولت از سهامداران متضرر ۲۷ شهریور, ۱۳۹۵

در سالهای اخیر بازار زیانهای بسیاری را به سرمایه‌گذاران تحمیل کرده و این موضوع ارائه و اجرای راهکارهای رونق بازار را می طلبد.

اقتصادپرس: شهریور ماه پایان سال مالی شرکت‌های کارگزاری در بورس است و به همین جهت معاملات با کاهش حجم و ارزش مواجه می‌شود.

کارگزاری‌ها با نهایی‌کردن صورت‌های مالی نسبت به بازپس‌گیری و تسویه اعتبارهای خود اقدام می‌کنند از این رو افزایش فشار فروش در هفته‌های اخیر از اینجا نشات می گیرد.

برخی از کارشناسان معتقدند، با وجود آنکه نقدینگی در بازار سرمایه کم است و همچنین ریسک‌های سیستماتیک بر بازار سهام حاکم است و بازار نیمه دوم سال را در نوسانات و عمدتا به شکل منفی شاهد بوده است بازار سرمایه نیمه دوم سال را مثبت به پایان برساند.

اما در حال حاضر حجم معاملات در بازار سرمایه پایین است و با کاهش حجم معاملات، سهامداران با مشکلاتی مانند نقدشوندگی سهام روبه‌رو هستند که سبب شده خریدار سهام کاهش ‌یابد.

در چنین مواقعی برخی از سرمایه‌گذاران سهام خود را با قیمت‌های کمتری می فروشند که این موضوع ادامه روند کاهش در بازار سرمایه را موجب می شود.

در اینجا اهمیت حمایت دولت از بازار سرمایه روشن می شود چرا که در سالهای اخیر بازار زیانهای بسیاری را به سرمایه‌گذاران تحمیل کرده و این موضوع ارائه و اجرای راهکارهای رونق بازار را می طلبد.

بنا بر این گزارش در پایان معاملات هفته منتهی به ۲۴ شهریور ماه ۹۵، شاخص کل با ۴ / ۰ درصد کاهش روبرو شد.

به گزارش روابط عمومی بورس تهران، در پایان معاملات هفته منتهی به ۲۴ شهریور ماه ۹۵، شاخص کل با ۲۸۷ واحد کاهش نسبت به دو هفته قبل، به رقم ۷۶۴۵۵ واحد رسید.

شاخص بازار اول با ۲۹۴ واحد کاهش به رقم ۵۳۶۳۸ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۸۲ واحد کاهش عدد ۱۶۶۳۹۲ واحد را تجربه کرد و شاخص بازار اول با ۵ / ۰ درصد کاهش نسبت به دو هفته قبل مواجه شد.

در ۴ روز کاری هفته گذشته ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم به ۴۳۲۸ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به دو هفته قبل با ۶۲ درصد کاهش یافته است.

در ضمن تعداد ۲۰۸۶ میلیون سهم و حق تقدم در ۱۷۹ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۶۴ درصد و ۲۰درصد کاهش را نسبت به دو هفته گذشته تجربه کرد.

این درحالی است که تعداد ۲ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۲۳ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت.

طی هفته گذشته زغال سنگ با ۴۷ / ۳ درصد، قند و شکر با ۷۵ / ۲ درصد، محصولات کاغذی با ۲۹ / ۲ درصد،

سایر معادن با ۵۹ / ۱ درصد و انبوه سازی با ۵۳ / ۱ درصد بیشترین تغییر مثبت در شاخص را نسبت به سایر گروه ها به خود اختصاص دادند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.