جزئیات توقف تولید محصولات پتروشیمی ایران در عسلویه ۲۵ شهریور, ۱۳۹۵

یک مقام مسئول با تائید توقف تولید محصولات پتروشیمی در مجتمع‌های فاز اول عسلویه اعلام کرد: تا زمان راه‌اندازی کامل پتروشیمی مبین، امکان ارائه خدمات یوتیلیتی به پتروشیمی عسلویه وجود ندارد.

اقتصاد پرس: علی‌محمد بساق‌زاده در گفتگو با مهر با تائید خبر توقف تولید محصولات پتروشیمی در مجتمع‌های فاز اول منطقه عسلویه گفت: پیش از ظهر امروز یکی از سه خط لوله انتقال گاز به مجتمع پتروشیمی مبین دچار حادثه آتش‌سوزی شد.

مدیر نظارت بر تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه هم‌اکنون عملیات تخلیه این خط لوله، از گاز در حال انجام است، تصریح کرد: آسیب جدی و قابل توجهی به مجتمع پتروشیمی مبین وارد نشده است.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پاسخ به این پرسش خبرنگار مهر که تا چه زمان امکان از سرگیری ارائه خدمات یوتیلیتی به مجتمع‌های پتروشیمی در عسلویه توسط پتروشیمی مبین فراهم می‌شود، اظهار داشت: هم‌اکنون عملیات تخلیه گاز از یکی از سه خط لوله پتروشیمی مبین در حال انجام است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه نمی‌توان زمان‌بندی دقیقی را برای تخلیه گاز از خط لوله آسیب‌دیده پتروشیمی مبین اعلام کرد، یادآور شد: در صورتی که عملیات تخلیه گاز از این خط لوله به پایان برسد، از دوخط لوله موجود دیگر برای انتقال گاز و از سرگیری فعالیت‌های مجتمع پتروشیمی مبین استفاده خواهیم کرد.

بساق‌زاده، همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا تا ۲۴ ساعت آینده امکان از سرگیری فعالیت‌ها در پتروشیمی مبین و به تبع آن ارائه خدمات یوتیلیتی به سایر پتروشیمی‌های فاز اول عسلویه فراهم خواهد شد، توضیح داد: با توجه به عملیاتی بودن این کار و در نظر گرفتن ملاحظات ایمنی، این احتمال وجود دارد که از یک تا چند ساعت آینده، عملیات تخلیه گاز از خط لوله آسیب‌دیده پتروشیمی مبین به پایان برسد.

وی با تاکید بر اینکه پس از تخلیه گاز، فعالیت‌های پتروشیمی مبین آغاز خواهد شد، گفت: مشکل فنی در واحدهای فرآیندی پتروشیمی مبین وجود ندارد و بلافاصله پس از تخلیه گاز، فعالیت‌های این مجتمع از سر گرفته می‌شود.

به گزارش مهر، آتش‌سوزی و انفجار پیش از ظهر امروز در مجتمع پتروشیمی مبین منجر به توقف تولید محصولات پتروشیمی در تمامی واحدهای پتروشیمی منطقه عسلویه شده است. در حال حاضر پتروشیمی مبین تنها تامین‌کننده خدمات یوتیلیتی مجتمع‌های پتروشیمی مستقر در فاز اول عسلویه است، به طوری که خدماتی همچون آب، برق، بخار، نیتروژن و سایر خدمات موردنیاز طرح‌های پتروشیمی مستقر در عسلویه صرفا توسط پتروشیمی مبین تامین می‌شود.

با حادثه آتش‌سوزی و انفجاری که پیش از ظهر امروز در مجتمع پتروشیمی مبین به وقوع پیوسته است، هم اکنون فعالیت‌های این مجتمع استراتژیک پتروشیمیایی در عسلویه متوقف شده و عملا ارائه خدمات یوتیلیتی به تمامی طرح‌های فاز اول پتروشیمی در بندر عسلویه به حالت تعلیق درآمده است.

هم اکنون آتش‌سوزی در پتروشیمی مبین مهار شده، اما تاکنون گزارشی از خسارت‌های مالی در این پتروشیمی توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی گزارش نشده است.در شرایط فعلی، مجتمع‌های بزرگ پتروشیمی ایران شامل جم، آریا ساسول، کاویان، مروارید، زاگرس، پردیس، پارس، برزویه و … همگی خدمات یوتیلیتی خود را از پتروشیمی مبین دریافت می‌کنند.

به طور تقریبی ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی در فاز اول منطقه عسلویه حدود ۲۰ میلیون تن در سال برآورد می‌شود که فعلا به دلیل توقف فعالیت‌های پتروشیمی مبین، تولید محصولات پتروشیمی در این هاب بزرگ پتروشیمیایی ایران و خاورمیانه به حالت تعلیق درآمده است.


دیدگاه برای “جزئیات توقف تولید محصولات پتروشیمی ایران در عسلویه
 1. با سلام
  بنده یکی از کارکنان شرکتهای پتروشیمی هستم که بیش از ده سال است در عسلویه کار میکنم و بخدا قسم سیاسی نیستم خیلی دلم به حال مملکت میسوزه ولی کاری از دستم نمیاد. ولی متاسفانه دعواهای سیاسی دو جناح خسارات زیادی را به مملکت وارد میکنه یک نمونه موضوع فیشهای نجومی است که البته قبول دارم و باید به دور از دعواهای سیاسی حل نمود. یکی از تبعات این موضوع سریال آتش سوزیها در صنعت نفت است.که طی مراحل زیر منجر به خسارات نجومی شده است.

  ولی دعواهای سیاسی به خاطر فیشهای نجومی باعث مراحل زیر شده:
  • مطرح شدن فیشهای نجومی
  • تصمیم عجولانه وزیر نفت در صدور بخشنامه و گذاشتن سقف حقوق برای تهران ۱۸ میلیون تومان و مناطق عملیاتی جنوب ۲۴ میلیون تومان
  شایان ذکر است ضریب مناطق عملیاتی جنوب تقریبا ۴ برابر تهران است که در این بخشنامه رعایت نشده است و این موضوع باعث دلسرد ی کارکنان صنعت نفت در مناطق عملیاتی که در بدترین شرایط آب و هوایی و دور از خانواده ویا کسانی که ساکن هستند به همراه خانواده شان بی انگیزه شدند.
  • ایجاد بی انگیزگی در کارکنان عملیاتی جنوب
  • نتیجه بی انگیزگی بی دقتی و ایجاد آتش سوزی در مجتمعهای پتروشیمی.
  • در عسلویه با ایجاد آتش سوزی در پتروشیمی مبین حدود ۹ مجتمع عظیم پتروشیمی در جهان واقع در عسلویه بطور کامل از سرویس خارج گردید و تولید آن متوقف گردید.که بر آور د می شود شرکتها حدود ۱۵۰۰ میلیلرد تومان سود خالص متضرر شدند.وزیر نفت اعلام کرد که بخشنامه مذکور تنها شامل حدود ۱۵۰ نفر از مدیران است یعنی اگر متوسط این ۱۵۰ نفر ماهی ۱۰ میلیون تومان از بخشنامه شیخ الوزراء بیشتر می گرفتند سالی حدود ۱۸ میلیارد تومان می شود که خسارت فقط در پتروشیمی مبین به اندازه ۸۳ سال حقوق مدیران مذکور می شود .دو ماه پیش کارکنان هلدینگ خلیج فارس از جمله کارکنان پتروشیمی مبین در اعتراض به وضعیت شان اعتراض و تحصن کردند.که وزارت گفته ما آشو با جاش فروختیم ولی هروقت تعریف از محدودیتها از جمله محدودیت حقوقی در بخشنامه مذکور است هلدینگ خلیج فارس نیز جزو وزارت نفت می شود.
  • حالا خسارات جانی و مالی به دستگاهها و مسائل روانی و آلوده کردن محیط زیست به کنار
  • موضوع آتش سوزی در مجتمعهای پتروشیمی به دلیل کمبود تخصص، کمبود دستورالعملهای ایمنی و یا پروازی بودن کارکنان نیست بلکه بدلیل عملکرد بی کفایت وزیر نفت و صدور بخشنامه های عجولانه و بدون بررسی پیامدهای آن و بلاتکلیف بودن کارکنان رسمی صنعت نفت است که همراه کارخانه به بخش خصوصی فروخته شده اند. شایان ذکر است که اکثر کارکنان و مدیران کلیدی متخصص و کار بلد شرکتهای نفتی و پتروشیمییای بخش خصوصی از کارکنان رسمی وزارت نفت هستند که یه بام و دو هوا دارند.
  • ۱۲ حادثه پتروشیمی از ۱۵ حادثه مربوط به شرکتهای تابعه هلدینگ خلیج فارس است. که این یک نکته قابل تامل است.
  • خلاصه ما می خواستیم با حل و فصل فیشهای حقوقی A تومن را به بیت المال برگردانیم ولی وقتی هدفمان خدا نیست و اخلاص در کار نیست به اندازه ۱۰۰۰۰A تومن تا حالا به بیت المال ضرر زدیم
  • به پایان آمد این دفتر حکایت همچنان باقی است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *