تقویت ۱۱ واحدی شاخص کل بورس ۲۴ شهریور, ۱۳۹۵

معامله‌گران بورس تهران امروز شاهد حضور کمرنگ خریداران سهام دوشادوش بازارگردان‌های سهام در گروه‌های شاخص‌ساز بازار بودند؛ بازاری که امروز به پشتوانه پالایشی‌ها نوسان می‌کرد.

اقتصاد پرس: شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه ۲۴ شهریور ماه ۹۵، با افزایش ۱۱ واحدی به رقم ۷۶ هزار و ۴۵۵ واحد رسید.

شاخص کل هم‌وزن اما با رشد ۲۰ واحدی عدد ۱۴ هزار و ۴۵۱ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۷۹ واحدی عدد ۸۴ هزار و ۹۱۳ واحد را تجربه کرد.

شاخص بازار اول نیز در حالی امروز بدون تغییر چندانی عدد ۵۳ هزار و ۶۳۸ واحد را به نمایش گذاشت که شاخص بازار دوم با ۶۶ واحد افزایش به رقم ۱۶۶ هزار و ۳۹۲ واحد دست یافت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با رشد ۳ واحدی عدد ۸۰۰ واحد را تجربه کرد.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملات سه شرکت همراه اول با ۴۶ واحد، گروه مدیریت سرمایه‌گذرای امید با ۳۷ واحد و معدنی و صنعتی گل‌گهر با ۲۸ واحد افزایش بالاترین تاثیر مثبت را در برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل پتروشیمی مبین با ۲۱ واحد، ایران خودرو با ۱۹ واحد و ملی صنایع مس ایران با ۱۶ واحد کاهش، بیشترین تاثیر منفی را بر محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

 ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۱۱ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۲۸ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۱ هزار و ۸۸۳ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های صنایع ریخته‌گری ایران، سرمایه‌گذاری دارویی تامین، مواد ویژه لیا، توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان، بازرگانی صنعتی آینده‌سازان بهشت پارس، صنایع پتروشیمی گلستان، مجتمع صنایع و معادن احیا سپاهان، حق تقدم خرید سهام کابل البرز، کابل البرز از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های حق تقدم استفاده نشده میدکو، نورد لوله اهواز و حق تقدم خرید سهام آن بازگشایی شدند.

به گزارش فارس، امروز کمتر از ۱۵ میلیون سهم صنعتی دریایی ایران به ارزش بیش از ۴ میلیارد تومان کد به کد شد. کمتر از ۱۰ میلیون سهم ایرانول نیز به ارزش بیش از ۷ میلیارد تومان امروز به کدهای تابعه سهامدار عمده کد به کد شد.

در عین حال کمتر از ۶ میلیون نفت سهم پاسارگاد به ارزش کمتر از ۶ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده کد به کد شد. امروز در صنایع فولاد آلیاژی یزد نیز اندکی بیش از ۳ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۸۰۰ میلیون تومان به کدهای درون گروهی انتقال داده شد.

براساس این گزارش امروز بورس تهران شاهد حضور ضعیف خریداران سهام دوشادوش بازارگردان‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری در گرو‌ه‌های اغلب شاخص‌ساز بازار بود. در این میان طرح مجدد موضوع کیفی‌سازی برای پالایشی‌ها و مزایای برخورداری از تخفیف و خرید محصولات فرآورد‌ه‌های نفتی باعث شد تا امروز انگیزه سفته‌بازی در گروه پالایشی‌ها به جلوداری این گروه در بازار منتهی شود.

به گزارش فارس، خبرهایی پراکنده در نمادهای معاملاتی کم سرمایه در بورس تهران تا حدی است که این روزها علی‌رغم انتشار خبرهای مثبت اما به محض شکل‌گیری صف خرید بلافاصله عرضه‌های آبشاری از سوی سهامدار عمده مانع از هرگونه نوسان یکباره در گروه‌های مختلف می‌شود.

به گزارش فارس، گروه قندی‌های بازار همچنان لیدر سفته‌بازان با شکل‌گیری صف‌های خرید ناپایدار به رهبری دو نماد معاملاتی «قشیر» و «قچار» مواجه می‌باشند گروهی که در روزهای سرازیری بازار لیدر سفته‌بازان در روزهای منفی می‌شوند و با فرو نشستن انگیزه‌های سفته‌بازی در این گروه نوید بازگشت رونق نسبی در بازار سهام داده می‌شود.

امروز در گروه ساختمانی‌ها نیز نماد معاملاتی باغ میشه در حالی با واگذاری صف خرید سهام و افزایش عرضه مواجه بود که برخی آگاهان معتقدند شایعه فروش پروژه اطلس تبریز در این شرکت بهانه‌ای برای نوسان‌های سفته‌بازانه در این گروه است نمادی که در آن تحرک برخی صندوق‌های سرمایه‌گذاری و نحوه معاملات حقیقی و حقوقی مورد انتقاد معامله‌گران است.

در نماد معاملاتی بالاست امروز در حالی همچنان تقاضا برای جمع‌آوری این سهم وجود داشت که افزایش عرضه سهام به شکل‌گیری روندی متعادل در دامنه نوسان مثبت قیمتی برای این گروه منتهی شد.

امروز در گروه قطعه‌سازان نیز «خرینگ»، «خکمک»، «خکار» و «خنصیر» در حالی همچنان با افزایش تقاضای سهام روبرو هستند که نمادهای هم گروه آنها با درجا زدن قیمت سهام روبرو شده‌اند.

در گروه ماشین‌آلات و تجهیزات امروز در حالی خبرهایی از سفر وزیر صنعت به استان مرکزی برای بازدید از شرکت‌های ماشین‌سازی اراک، هپکو و آذراب شنیده شد که در نماد هپکو شایعاتی مبنی بر اقبال یک خریدار ایرانی تبعه کشور سوئیس برای تملک این شرکت ورشکسته به گوش رسید.

در عین حال احتمال تغییر مدیریتی در صندوق دخیره فرهنگیان به افزایش شایعات مبنی بر جابجایی مدیران ماشین‌سازی اراک و ایران ارقام افزوده است.

به گزارش فارس،‌امروز بازار سهام بازاری کم عمق و متعادل بود که به پشتوانه حمایت نوبتی حقوقی‌های سنتی بازار شاهد حمایت ناچیز از نماگرهای منتخب خود بود. بازاری که امروز در برخی گروه‌های شاخص‌ساز رد پای کمرنگ خریداران سهام را نیز به نظاره نشست.

 

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.