فاصله معنا دار واقعیت تا آمار! ۲۷ شهریور, ۱۳۹۵

واقعیت جامعه با آمارهای خوش رنگ و لعاب دولتی همخوانی ندارد؛ بیکاری، گرانی و عدم قدرت خرید مباحث قابل لمس در کشور هستند که با آمار اشتغال، تورم و رشد اقتصادی که توسط دولت اعلام می شود در تضادند.

اقتصادپرس: انتقاد به آمارهای اعلامی دولت مدتها بود که توسط کارشناسان مورد نقد و بررسی قرار گرفته و در برخی موارد زیر سوال می رفت؛ در همین راستا رهبر معظم انقلاب اسلامی هفته گذشته در دیدار مسئولان ستاد سرشماری عمومی نفوس و مسکن، اعضای شورای عالی آمار کشور و مدیران مرکز آمار ایران، به اهمیت دقت و صحت آمارها، و ضربه سنگینی که آمار غلط به کشور می زند اشاره کرده و افزودند: متأسفانه کشور از لحاظ آمارگیری عقب است و حتی برخی مسئولان از حقایق و آمارهای واقعی در بعضی بخشها مطلع نیستند.

ایشان به عنوان نمونه به اهمیت آمار در اقتصاد دانش بنیان اشاره کردند و فرمودند: اقتصاد دانش بنیان که راه پیشرفت کشور است، متکی به «عنصر انسانیِ با سواد و مبتکر» است و باید مشخص شود که در هر یک از شاخه های اقتصادی و فنی چه تعدادی از جوانان و نیروهای با استعداد و دارای ابتکار و انگیزه وجود دارند.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین به نقش تعیین کننده آمار در اقتصاد مقاومتی اشاره کردند و افزودند: راه علاج حقیقیِ مشکلات کشور، اقتصاد مقاومتی است و اگر تمام راه های دنیا هم به روی ما باز شود اما اقتصاد کشور درون زا نباشد، در نهایت این معادله، معادله ای شکست خورده است.

رهبر انقلاب با اشاره به نادرست خواندن برخی آمارهای دولت های قبلی توسط دولت های بعدی، خاطرنشان کردند: باید منشأ این دوگانگی ها مشخص شود، یعنی یا در آن دوره در بیان آمارها اشکالی وجود داشته است یا در دوره ی پس از آن؛ و در هر صورت، دستکاری در آمارها که در معرض قضاوت مردم فهیم نیز قرار دارد، گناهی کبیره است.

پیشتر کارشناسان زیر سوال بردن آمارهای دولت دهم توسط دولت یازدهم و ارائه آمار رشد اقتصادی و تورم توسط دولت فعلی را با واقعیت های جامعه ناهماهنگ خوانده و معتقد بودند عدم انتشار منظم آمار رشد اقتصادی و دخل و خرج خانوار توسط بانک مرکزی در راستای عدم شفافیت آماری است.

همچنین آمار مربوط به اشتغال که توسط شخص رییس جمهور نیز اعلام شده مخدوش است و کارشناسان معتقدند آمارهای بیکاری و اشتغال مرکز آمار ایران از سال ۸۴ تا ۹۳ با سخنان رییس جمهور مبنی بر ایجاد اشتغال ۱٫۳ میلیون نفری در تضاد است.

در این راستا تسنیم نوشت؛ در سالهای گذشته حسن روحانی رئیس جمهور بارها از اشتغالزایی کمتر از ۱۰۰ هزار نفر در ۸ سال دولت قبل مستند به گزارش‌های مرکز آمار ایران سخن گفته و بر صحت این گفته خود اصرار کرده است.

همچنین تیرماه سال جاری رئیس جمهور در اظهارنظری از ایجاد بیش از ۱٫۳ میلیون شغل در سه‌ساله دولت خود باز هم مستند به گزارش مرکز آمار خبر داده است.

ارائه این آمارها مطابق با گزارش‌های مرکز آمار ایران در حالی است که باخبر شدیم، شورای عالی اشتغال مردادماه سال گذشته مصوبه پرحرف و حدیثی داشته و رسماً صحت آمارهای مرکز آمار ایران را زیر سؤال برده است.

مصوبه هفتاد و دومین جلسه شورای عالی اشتغال که چهاردهم مرداد سال گذشته با رﻳﺎﺳﺖ اسحاق ﺟﻬﺎﻧﮕﻴﺮی ﻣﻌﺎون اول رﺋﻴﺲ ﺟﻤﻬﻮر و با حضور اعضاء برگزار شده نشان می‌دهد، دولتی‌ها از عملکرد مرکز آمار ایران در برآورد آمارهای بیکاری کشور رضایت چندانی نداشته‌اند.

در این مصوبه این‌طور قید شده که “پس از ارائه گزارش اطلاعات و آمار بازار کار طی سال‌های ۸۴ تا ۹۳ توسط دبیرخانه شورا و میزان اشتغال ایجادشده در سال ۹۳ مقرر شد با محوریت جناب نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و همکاری آقایان طائی معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نیلی و نجفی مشاورین رئیس جمهور، طی جلساتی میزان صحت آمار و اطلاعات بازار کار منتشرشده توسط مرکز آمار ایران طی سال‌های اخیر مورد بررسی قرار گرفته و راهکارهای لازم برای ارائه آمار صحیح در این حوزه در جلسه آتی شورا گزارش گردد”.

این انتقادها نسبت به آمار سازی در دولت یازدهم در حالی مطرح می شود که واقعیت جامعه با آمارهای خوش رنگ و لعاب دولتی همخوانی ندارد؛ بیکاری، گرانی و عدم قدرت خرید مباحث قابل لمس در کشور هستند که با آمار اشتغال، تورم و رشد اقتصادی که توسط دولت اعلام می شود در تضادند.

امید می رود با بیانات صریح مقام معظم رهبری نسبت به اهمیت دقت و صحت آمار، پس از این با آمارهای شفاف تر و ملموس تر روبه رو باشیم؛ آماری که کارشناسان با استناد به آنها بتوانند واقعیت اقتصادی کشور را دریافته و بر اساس آن در مورد آینده اقتصادی کشور نظر بدهند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.