نگاهی به نوسانات ارزی در بازار ۲۴ شهریور, ۱۳۹۵

کارشناسان از تاثیر افزایش نرخ ارز مبادله ای بر تورم نگران هستند و معتقدند دستکاری در نرخ‌ ارز، آثار تورمی در اقتصاد ایجاد کرده و می‌تواند آثار مثبت یکسان‌سازی نرخ ارز را خنثی کند.

اقتصادپرس: نوسانات در بازار ارز امری اجتناب ناپذیر است اما بالا رفتن دلار همواره یکی از دغدغه های فعالان بازار بوده و عامل تشدید مشکلات اقتصادی می شود.

افزایش نرخ ارز ابتدا فعالیت های مولد اقتصادی را نشانه رفته و عامل افزایش هزینه های تولید می شود به همین جهت مدیریت و ثبات در بازار ارز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بانک مرکزی پس از توافق هسته ای با غرب بر سر مناقشات هسته ای توانست بازار ارز را برای مدت کوتاهی از نوسانات غیر منتظره دور نگه دارد اما سیاست های بانک مرکزی در این خصوص چندان پایدار نبود و قیمتها دستخوش تغییرات شد به گونه ای که در ماههای اخیر دلار و یورو در بازار غیررسمی افزایش قیمت را شاهد بودند و قیمت ارز آزاد به بیش از ۳۵۰۰ تومان رسید.

در این مدت دولت هم که برنامه تک نرخی کردن ارز را در دستور کار دارد و وعده تک نرخی کردن ارز تا پایان سال را پیشتر داده بود؛ طی روندی نرخ ارز مبادله‌ای را افزایش داده تا کم کم آن را به نرخ بازار ازاد نزدیک کند و سیاست ارز تک نرخی را به اجرا در بیاورد.

به همین جهت در دو سه ماه گذشته نرخ ارز مبادله‌ای از ۳۰۵۰تومان به ۳۱۳۰ تومان افزایش یافته و یورو نیز در این مدت ۱۴۸تومان رشد کرد.

دولت در حالی ورود به اجرای سیاست ارز تک نرخی را کلید زده که بسیاری از کارشناسان از تاثیر آن بر تورم نگران هستند و معتقدند دستکاری در نرخ‌ ارز، آثار تورمی در اقتصاد ایجاد کرده و می‌تواند آثار مثبت یکسان‌سازی نرخ ارز را خنثی کند.

کارشناسان معتقدند نرخ ارز را بازار باید تعیین کند و ورود دولت به این مساله می تواند بازار مصرف و عرضه و تقاضا را مختل کرده و در اقتصاد کشور اخلال ایجاد کند.

در عین حال افزایش نرخ ارز مبادله و نزدیک کردن آن به قیمت بازار آزاد خود باعث افزایش نرخ دلار در بازار آزاد می شود و بار روانی این کار باعث رشد قیمت در بازار آزاد شده و هر چه دولت سعی کند که یکسان سازی ایجاد شود قیمت نرخ ارز در بازار ازاد یک پله بالاتر است و همین مساله تک نرخی کردن ارز در کشور را برای دولت هزینه بر می کند.

به گفته تحلیلگران تا زمانی که صادرات کالاهای غیرنفتی و خدماتی افزایش نیافته و منابع پولی و ارزی وارد کشور نشود و در عین حال عرضه و تقاضا به تعادل نرسند _در حال حاضر عرضه بیش از تقاضاست_ فشار رشد قیمت ارز مبادله ای سبب رشد قیمت ها می شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.