کاهش دوباره نرخ سود بانکی زیان آور است ۲۳ شهریور, ۱۳۹۵

یک کارشناس بانکی گفت: کاهش دوباره نرخ سود بانکی در شرایطی که تقاضا برای پول چند برابر عرضه است،موجب عدم تعادل بازار پول شده و به زیان اقتصاد کشور است.

اقتصاد پرس:  سید بها الدین حسینی هاشمی تصریح کرد: بانک مرکزی باید بتواند نرخ تسهیلات بین‌بانکی را کاهش دهد،زیرا در حال حاضر بانک‌ها در حد کفایت پول ندارند و در شرایط بحرانی هستند.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه  هزینه عملیات و غیرعملیات بانکها به‌شدت بالاست، اظهارداشت: منابع قابل وام‌دهی‌شان بانکها  بسیار کم است، علاوه‌ براین حضورموسسات پولی غیرمجاز نیز به عنوان رقیب برای بانکها مشکل ایجاد کرده است.

وی اضافه کرد: از سویی بازار غیررسمی در کنار بانک‌ها با نرخ ۳۰ تا ۴۰ درصد در حال تامین مالی است و قیمت پول در رهن و اجاره نیز ۳۰ درصد در سال است. همه مسایل باعث شده تا کاهش نرخ سود بانکی عملا بر بانکها تاثیر منفی بگذارد.

حسینی هاشمی با اشاره به بالا بودن میزان مطالبات معوق بانکی خاطرنشان کرد: پارامتر مهمتر در این شرایط برای بانکها این است که دسترسی به اعتبار بین المللی صفر بوده  و تقاضا برای پول بالاست  در نتیجه دیگر ریال کفاف نیاز داخل را نمی دهد.در نتیجه باید برای مسائل ارزی هم ریال خریداری شود که این موضوع سبب می شود تا فشار بر ریال بیشتر ‌شود.

این کارشناس بانکی با تاکید بر اینکه باید این واقعیت را باید پذیرفت که امکان کنترل نرخ سود بانکی در کشور وجود ندارد،گفت: در حال حاضر تقاضا چند برابر عرضه پول است،ضمن اینکه  نرخ تعادلی برای نرخ سود بانکی وجود ندارد؛در نتیجه در شرایط فعلی که تقاضا بیش از عرضه است، کاهش دوباره نرخ سود به زیان اقتصاد کشور خواهد شد.

منبع:جام نیوزدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *