ساخت700کیلومترخط آهن قطارحومه ای مهم ترین اولویت راه آهن ۲۳ شهریور, ۱۳۹۵

مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران می گوید، مهمترین اولویت این مجموعه توسعه قطارهای حومه ای، ساخت ۷۰۰ کیلومتر خطوط حومه ای در کشور شامل تهران و اهواز است.

اقتصاد پرس: پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی، محسن پورسید آقایی با بیان اینکه شهرهای تهران و اهواز اولویت ما در توسعه قطارهای حومه ای در کشور هستند، تاکید کرد: با توسعه خطوط ریلی مردم شاهد خدمات قطارهای حومه ای با فاصله زمانی هر ۱۰ دقیقه خواهند بود.
وی افزود: براساس برنامه ریزی های انجام شده عملیات دو خطه کردن راه آهن اهواز به سمت بندر امام خمینی (ره) به پایان رسیده و عملیات دو خطه کردن راه آهن اهواز- اندیمشک در دست اجرا است و تا پایان سال جاری تکمیل می شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین با اشاره به آخرین وضعیت قطارهای حومه ای در اطراف تهران گفت: راه آهن تهران به سمت کرج، ورامین و گرمسار در حال چهارخطه شدن است و تمام این پروژه ها تا پایان دولت یازدهم به بهره برداری می رسد و مردم می توانند شاهد سرویس های حومه ای با فاصله هر ۱۰ دقیقه برای جابجایی مسافران حد فاصل حومه و مرکز شهر از صبح تا بعد از ظهر باشند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بهره برداری از این خطوط باعث افزایش سطح زندگی و رفاه مردم می شود، تصریح کرد: کلانشهرها از نظر شاخص کیفیت زندگی در سطح پایینی قرار دارند و دلیل اصلی آن آلودگی هوا، ترافیک و ساختار غلط شهرسازی و نمود اختلاف طبقاتی است.
به گفته پورسیدآقایی، در این میان گسترش و بهبود وضعیت حمل و نقل عمومی می تواند موجب بهبود وضعیت زندگی عمومی همراه با آرامش و آسایش در نزدیکی شهرهای بزرگ شود. وزارت راه و شهرسازی این مساله را وظیفه خود می داند و تا پایان دولت این طرح را به بهره برداری خواهد رساند تا اطراف تهران را با خطوط ریلی حومه ای ضربدری به هم متصل کند.
به گزارش ایرنا، پیش از این رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفته بود برای ورود بخش خصوصی و سرمایه گذاری در شبکه ریلی کشور بویژه قطارهای حومه ای به مشوق های قانونی نیاز داریم.
«محمدرضا رضایی» گفته بود، وجود مشوق های قانونی برای سرمایه گذاری در بخش ریلی سبب خواهد شد در این بخش به پیشرفت های مهمی دست پیدا کنیم.
نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از توسعه خطوط قطارهای حومه ای در اطراف کلانشهر ها و اثبات جایگاه آن توسط راه آهن جمهوری اسلامی ایران حمایت خواهیم کرد، افزوده بود، در اهمیت توسعه شبکه ریلی همین بس که بگوییم این صنعت بزرگ می تواند به عنوان ارزان ترین و کارآمدترین و با ایمنی بالا حجم زیادی از مسافران درون و برون شهری را از نقطه ای به دیگر نقاط کشور جابجا کند.

منبع:ایرنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *