توسعه طرح آمایش سرزمین بخش کشاورزی در هاله ای از ابهام ۲۳ شهریور, ۱۳۹۵

رئیس سازمان مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی گفت:طرح آمایش سرزمین، مطالعه دقیق و کامل قابلیت ها و ویژگی های زمین و ارزیابی مناطق مختلف است تا نقاط ضعف وقوت مناطق روشن شود.

اقتصاد پرس: آمایش سرزمین به منظور یافتن راهی برای تشویق بهره برداران بخش کشاورزی صورت می گیرد و انجام تحقیقات در این بخش می تواند در توسعه پایدار کشور نقشی اساسی داشته باشد.
براین اساس، در بسیاری از مناطق کشور کشت محصولات زراعی و باغی با پتانسیل منطقه و عوامل تولید مغایرت دارد که می بایست با به کارگیری اصولی نهاده ها و بررسی اقلیم از کشت برخی محصولات در این محدوده ها خودداری نمود.
کشور ما با وجود تنوع آب و هوایی و برخورداری از ظرفیت و پتانسیل بالا به سبب عدم استفاده بهینه و بهروه وری پایین در تولید برخی محصولات زراعی و باغی با چالش هایی روبرو است که برخی کارشناسان علت آن را ناشی از عدم توجه به امر آمایش سرزمین می دانند.
بر این اساس احمد کبیری رئیس سازمان مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در خصوص طرح آمایش سرزمین اظهار داشت:این طرح مطالعه دقیق و کامل قابلیت ها و ویژگی های زمین و ارزیابی مناطق مختلف است تا نقاط ضعف وقوت مناطق روشن شود.
کبیری با اشاره به مزایای طرح آمایش سرزمین گفت: قبل از اجرای طرح ،پروژهای اقتصادی در مناطق مختلف ارزیابی و برمبنای واقعیت برنامه ریزی صورت می گیرد.
وی ادامه داد: این طرح شرایط اقلیمی، بازارفروش و دیگر مسائل جانبی در مناطق زراعی را در نظر می گیرد تا دچار معضلات زیست محیطی نشویم.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در پاسخ به این سوال که در مورد محصولات تراریخته طرح آمایش سرزمین صورت گرفته یا خیر ،بیان کرد: محصولات تراریخته حاصل کارهای تحقیقی است که از یک دهه گذشته در برخی مراکز پژوهشی آغاز شده اما اطلاعی از طرح آمایشی محصولات تراریخته در کشور ندارم.
کبیری در ادامه یاداور شد: اجرای طرح آمایش سرزمین در خصوص محصولات تراریخته موجب شده تا این محصولات در برخی مناطقی که   مسائل زیست محیطی به همراه دارد کشت نشود.
وی تصریح کرد: آمایش سرزمین یکی از طرح های بزرگی است که سازمان نظام مهندسی با نیروهای متخصص خود می تواند در اجرای این طرح کمک شایانی داشته باشد که لازمه این کار واگذاری اجرای این پروژه ها از سوی دولت به سازمان نظام مهندسی است.
*** تاثیر بررسی مختصات سرزمینی در افزایش بهره وری
همچنین کاوه خاکسار مدیر کل دفتر غلات وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: بررسی مشخصات و مختصات سرزمینی و مناطق مختلف در بهره وری کشاورزی تاثیر بالایی دارد.
وی در خصوص تاثیر آمایش سرزمین در افزایش بهره وری محصول بیان کرد: با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی و کشت محصولات مربوط به هر منطقه می توان از حداکثر پتانسیل کشور استفاده کرد اما باید گفت که خود کفایی در برخی محصولات ممکن نیست چرا که ممکن است آسیب جدی برای محیط زیست در بر داشته باشد.
خاکسار ادامه داد: در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی باید از حداکثر پتانسیل کشور استفاده کرد اما این بدان معنا نیست که شرایط اکولوژیستی را فراموش کنیم بلکه باید عملکرد در واحد سطح را افزایش دهیم.
مدیر کل دفتر غلات وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: آمایش سرزمین و برنامه ریزی تولید براساس عناصر پایه کشاورزی می تواند ضریب خود اتکایی محصول را افزایش دهد.
***اجرای طرح آمایش سرزمین توسعه اقتصاد را به همراه دارد
محمد تقی توکلی کارشناس کشاورزی در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بیان کرد: کشورهای توسعه یافته براساس مختصات سرزمینی اقدام به کشت محصولات زراعی و باغی می نمایند که این امر تاثیر بسزایی در افزایش عملکرد محصول دارد از این رو لازم است که بهره برداران بخش کشاورزی برای توسعه اقتصادی کشور با ظرفیت منابع و سازگاری اقلیم آب و خاک و.. آشنا باشند.
وی افزود: در مناطقی که با بحران آب مواجه هستیم نباید به کشت محصولاتی که آب فراوانی نیاز دارند بپردازیم و براین اساس لازم است که طرح آمایش سرزمین مورد توجه جدی بهره برداران این بخش قرار گیرد.
توکلی تصریح کرد: در برنامه های مختلف طرح آمایش سرزمین برای توجه جدی بهره وران بخش مطرح شده اما تا کنون نهایی نشده است که با تصویب این طرح می توان به جایگاه ویژه ای در بخش تولید دست یافت.
منبع:باشگاه خبرنگاران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *