افزایش ۷۰ درصد قیمت شکر در سالجاری ۲۳ شهریور, ۱۳۹۵

دبیر انجمن صنفی شیرینی و شکلات با اشاره به اینکه سازمان حمایت مخالفتی با افزایش قیمت محصولات این صنف ندارد گفت: باوجود افزایش ۷۰ درصد قیمت شکر در سال جاری، به دلیل رکود بازار داخلی و لزوم رقابت‌پذیری در بازارهای خارجی تمایلی به افزایش قیمت نداریم.

اقتصاد پرس:  جمشید مغازه‌ای اظهار کرد: باوجود بخشنامه سازمان حمایت مبنی بر “افزایش و کاهش قیمت، به نوسانات ارز و تقاضا بستگی دارد و به تولیدکنندگان مربوط می‌شود” بازهم تولیدکنندگان تمایلی به افزایش قیمت ندارد، زیرا افزایش قیمت در بازار باعث رکود می‌شود و در تولید و صادرات وقفه ایجاد می‌کند.

وی افزود: با افزایش قیمت شکر و نایاب شدن آن در بازار، عرضهی آن فقط به بورس منوط شده که این امر باعث شد تا بسیاری از شرکتهای کوچک و نوپا که نقدینگی کافی برای تأمین مواد اولیه نداشتند لطمهی فراوانی را متحمل شدند.

دبیر انجمن صنفی صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات ادامه داد: طی آمار موجود حداقل میزان مصرف سالیانه‌ی شکر کشور دومیلیون و دویست هزار تن و حداکثر ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار  تن است و  محصول شکر مصرفی داخلی از طریق چغندر و نیشکر به‌دست می‌آید که کاملاً مشخص بوده و آمار دقیقی از آن موجود است.

مغازه‌ای درباره شرایط صنعت بابیان اینکه توان صنعت شیرینی و شکلات بسیار وسیع  و قدرتمند است، آمار اشتغال بسیار بالایی دارد گفت: این صنعت باید موردحمایت قرار گیرید و امکانات و تسهیلات خاص برای آن در نظر گرفته شود تا صادرات آن تقویت شود.

مغازه‌ای به فعالیت‌های انجمن اشاره کرد و گفت: حضور بسیار فعالی در نهادهای مختلف مانند اتاق بازرگانی داشته‌ایم و مشکلات این صنعت را برای آنها بازگو کردیم و در حال پیگیری هستیم و امیدواریم در ۶ ماهه دوم سال این مشکلات به حداقل رسانده شود.

بنابراین گزارش پانزدهمین نمایشگاه شیرینی و شکلات تهران از امروز ۲۳ شهریور تا ۲۶ شهریور در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

مغازه‌ای دراین‌ارتباط گفت:۳۰ درصد افزایش مشارکت‌کننده داخلی و ۱۰۰ درصد افزایش مشارکت‌کنندگان خارجی را در این نمایشگاه شاهد هستیم.

وی افزود: استقبال شرکت‌های خارجی ۱۰۰% نسبت به سال گذشته افزایش یافته و در خصوص شرکت‌های داخلی نیز در تمامی زمینه‌ها حدود ۳۰% افزایش متقاضی داشته‌ایم.

مغازه‌ای به همکاری با نمایشگاه  ISM  آلمان با نمایشگاه شیرینی و شکلات اشاره کردند و افزود: با توجه به این موضوع که نمایشگاه ISM آلمان کاملاً تخصصی است. این دو نمایشگاه به توافقاتی مبنی بر خواهرخواندگی رسیده‌اند.

منبع:مشرقدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *