وزارت راه و شهرسازی وارد بازی بانکها نشود ۲۴ شهریور, ۱۳۹۵

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان ارائه تسهیلات مسکن به زوج های جوان تنها به درگیر کردن زوج های جوان با مشکلات مالی در ابتدای زندگی منجر می شود و می تواند مشکلات بسیاری را به آنها تحمیل کند به همین جهت وزارت راه و شهرسازی نباید وارد بازی بانکها شود.

اقتصادپرس: صندوق «یکم مسکن» با هدف ذخیره سپرده یک‌ ساله زوج‌های جوان فاقد مسکن خانه اولی برای خرید مسکن در خرداد ماه سال ۱۳۹۴ راه‌اندازی شد، در ابتدا برای این صندق تسهیلات ۸۰ میلیونی با سود ۱۴ درصد درنظر گرفته شد اما انتقاد به این مبلغ به دلیل ناکافی بودن برای خرید ملک، دولت را بر آن داشت تا این وام را تا مبلغ ۱۶۰ میلیون تومان و با سود ۹٫۵ درصد ارائه بدهد.

دولت ارائه چنین وامهایی را به منظور تحریک تقاضا و خروج از رکود در دستور کار قرار داده اما آیا با توجه به نرمش دولت در اعطای تسهیلات خرید مسکن، جوانان از این تسهیلات استقبال می کنند؟ آیا این تسهیلات عامل رونق حوزه مسکن می شود؟

کارشناسان در مقابل این پرسشها می گویند؛ کاهش درصد سود تسهیلات تاثیر چندانی بر نرخ اقساط آن ندارد چرا که بازگشت تسهیلات مسکن یکم ‍۱۲ساله است؛ به این معنا که دریافت‌کنندگان تسهیلات ۱۶۰میلیون تومانی در صورت خرید آپارتمان در بافت‌های فرسوده باید برای ۱۴۴ماه یک‌ میلیون و ۳۶۶هزار تومان و در سایر مناطق یک ‌میلیون و ۴۸۴هزار تومان قسط بپردازند.

دریافت‌کنندگان تسهیلات مسکن یکم همچنین در صورتی‌که از تسهیلات ۸۰ میلیونی استفاده کنند باید ۶۸۲ هزار تومان برای خرید آپارتمان در بافت‌های فرسوده و ۷۴۲هزار تومان در سایر مناطق قسط بپردازند.

همچنین زوجها باید برای یکسال مبلغ اولیه ثبت‌نام در این صندوق‌ها را با توجه به تسهیلات درخواستی پرداخت کنند که در مقابل این ودیعه هیچ سودی به آنها پرداخت نمی شود.

این در حالی است که بسیاری از زوجها توانایی سپرده‌گذاری اولیه ۴۰میلیون تومانی را ندارند و از سوی دیگر کاهش نرخ سود بانکی بیش از آنکه به نفع جوانان فاقد مسکن باشد در خدمت بانک مسکن است.

چرا که تا زمانی که ساخت و ساز مسکن به صورت صنعتی و مدرن سازی پیش نرود وامهای مسکن، نقشی در ساماندهی این بخش ایفا نمی‌کند و تنها عامل خروج بانکها از بحران مالی خواهند بود.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان ارائه این گونه تسهیلات تنها درگیر کردن زوج های جوان با مشکلات مالی در ابتدای آغاز زندگی است و می تواند مشکلات بسیاری را به آنها تحمیل کند به همین جهت وزارت راه و شهرسازی نباید وارد بازی بانکها شود. این وزارتخانه باید با انبوه سازان برای ارئه مسکن مناسب و ارزان قیمت به توافق برسد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.