دولت بدون مصوبه اجازه عمل به تعهدات FATF را ندارد ۲۱ شهریور, ۱۳۹۵

وطن امروز درباره FATF گزارش داده است:‌ همزمان با تأکید سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر اینکه طبق اصل ۷۷ قانون اساسی که موافقتنامه‌ها باید به تصویب پارلمان برسد به‌طور قطع FATF برای لازم‌الاجرا شدن، نیازمند مصوبه مجلس است، نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز بر این مصوبه تأکید کردند. علی‌اکبر کریمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه کلیات و جزئیات «FATF» در مجلس بررسی می‌شود، گفت: رفتار برخی بانک‌ها شائبه مخاطرات FATF برای کشور را تشدید و تقویت کرد.

اقتصاد پرس: کریمی در گفت‌وگو با تسنیم در این‌باره اظهار داشت: درباره موضوع کارگروه اقدام مالی یا FATF که قبلا این موضوع در کمیسیون اقتصادی مجلس مورد بررسی و بحث قرار گرفت، این روزها شاهدیم یکی از بانک‌ها اقدام غیرمنطقی و ناشایستی را مبنی بر عدم ارائه خدمات به یکی از مجموعه‌های وابسته به نهادهای انقلابی انجام داد که این موضوع شائبه اینکه پذیرش قراردادFATF می‌تواند مخاطراتی برای کشور داشته باشد را تقویت کرد. کریمی تصریح کرد: با توجه به بخشنامه‌ای که رئیس کل بانک مرکزی ابلاغ کرد رویه کمی اصلاح شد اما موضوع تعهدات مربوط به کارگروه مالی و شائبه‌هایی که درباره این نوع برخوردها و نتایج آن در آینده در حوزه اقتصادی و بانکی وجود دارد، شرایط و نگرانی‌هایی پیش آورد که قرار شد در مجلس طرح بررسی این قرارداد را پس از تعطیلات مجلس پیگیری کنیم. وی خاطرنشان کرد: در صورتی که تعهدات ایران به FATF در حکم معاهدات بین‌المللی و قراردادها باشد دولت باید برای اجرای این تعهدات به طور کامل از مجلس اجازه بگیرد و دولت جز از موارد قانونی در قانون اساسی که الزام ایجاد کرده تا همه قراردادها، معاهدات و تعهدات بین‌المللی باید به تصویب مجلس برسد، نمی‌تواند عمل کند و مجلس در این باره حساسیت لازم را دارد.

کریمی از طرح نظارت بر این قرارداد و ارائه قراردادFATF به مجلس خبر داد و افزود: براساس جلسه‌ای که با وزیر اقتصاد در کمیسیون اقتصاد داشتیم قرار شد جزئیات تعهداتی که در قالبFATF به کارگروه مالی دادیم به مجلس ارائه و در مجلس شورای اسلامی بررسی شود. این جزئیات در مراحل اول به مجلس ارائه شده و در کمیسیون اقتصادی و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی کلیات و جزئیات FATF در دست بررسی است.

در همین حال روح‌الله حضرت‌پور، نماینده مردم ارومیه در مجلس گفت: اینکه نهاد مقدسی مانند سپاه توسط تعدادی از بانک‌های داخلی طبق لیست‌های بین‌المللی تروریست شناخته شده و تحریم شود واقعا تاسف‌آور است. وی خاطرنشان کرد: هیچ کشوری در جهان نیروهای امنیتی و قهرمانان ملی خود را در لیست تحریم‌ها قرار نمی‌دهد. وی با تاکید بر اینکه همه توافقنامه‌ها و قراردادهای مهم بین‌المللی باید به تصویب مجلس برسد، تصریح کرد: خواستار بررسی دقیقFATF در کمیسیون‌های تخصصی خانه ملت هستیم.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *