لزوم اصلاح اصل 44 قانون اساسی ۲۱ شهریور, ۱۳۹۵

زمزمه هایی مبنی بر بازنگری در اصل ۴۴ قانون اساسی شنیده می شود به نحوی که منتقدان اجرای این قانون، می گویند باید تبصره‌هایی به آن افزوده شود تا انحصار از اقتصاد کشور بار ببندد.

اقتصادپرس: خصوصی سازی جزو جدایی ناپذیر اقتصاد کشور است و حالا دیگر مدتهاست که اهمیت آن بر اقتصاد روشن شده است. هر چند که پیش از این اجرای اصولی همچون اصل۴۴ قانون اساسی بسیار محتاطانه صورت گرفته و عمدتا سایه دولتی ها بر سر آن دیده می شود.

همین مساله باعث شد تا بنگاههای بزرگ اقتصادی در میانه بخش دولتی و بخش خصوصی گیر کرده و نتوانند عملکرد مناسبی از خود به نمایش بگذارند، چرا که در اجرا روح دولتی اداره بنگاهها حفظ شد و در نهایت خصولتی ها اداره بنگاههای بزرگ اقتصادی را به دست گرفتند؛

بخشی که به ظاهر خصوصی اما در اصل دولتی است و به همین جهت نتوانسته آنگونه که باید رشد کند.

به همین جهت حالا زمزمه هایی مبنی بر بازنگری در اصل ۴۴ قانون اساسی شنیده می شود به نحوی که منتقدان اجرای این قانون، می گویند باید تبصره‌هایی به آن افزوده شود تا انحصار از اقتصاد کشور بار ببندد.

چرا که شرکت های دولتی که در قالب این اصل واگذار شده اند به صورت واقعی خصوصی سازی نشده اند و به همین جهت با برخورداری از پشتوانه دولتی، بخش خصوصی واقعی را پس زده اند و بخش خصوصی هیچگاه توان رقابت با آنها را نیافته است.

در چنین شرایطی هیچ برنامه اجرایی مدونی نیز برای توانمندسازی بخش خصوصی واقعی و بهبود فضای کسب و کار نیز وجود ندارد.

به همین جهت سرمایه‌گذاران حاضر به سرمایه گذاری بیشتر نیستند و تمام توان خود را به کار گرفته اند تا تنها وضعیت موجود را حفظ کنند.

در این میان شرایط حال حاضر اقتصاد کشور بیش از هر زمان دیگری نیازمند رفع موانع و اصلاح قانون در راستای حمایت از بخش خصوصی واقعی است. در این راستا باید انگیزه سرمایه گذاری به سرمایه گذارن بازگردانده شود و تضمین بازگشت سرمایه و ایجاد امنیت سرمایه گذاری از ابتدایی ترین شروط است.

همچنین باید شرایط حضور بخش خصوصی و تعاونی در موافقتنامه ها و تفاهمنامه های دولت با کشورهای خارجی فراهم شود تا بازرگانان ایرانی به راحتی بتوانند در کشورهای دیگر بازاریابی کرده و با حمایت دولت در نمایشگاههای بین المللی شرکت کنند و مراودات تجاری خود را گسترش دهند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.