قیمت نفت به این زودی ها به تعادل نمی رسد! ۲۱ شهریور, ۱۳۹۵

اقتصادپرس: با نزدیکی به نشست غیررسمی اعضای اوپک در الجزایر گفتگوهای دو جانبه و چند جانبه در خصوص وضعیت نفت در جریان است و دبیرکل اوپک هر روز در یکی از کشورهای عضو به سر می‌برد.

هر چه بحثها در مورد فریز نفتی بیشتر می شود، موسسات تحقیقاتی بیشتر از عدم تاثیر اینگونه مذاکرات در بازار نفت مطمئن می شوند؛ آنگونه که موسسه مالی «مورگان استنلی» امریکا در گزارشی به نوشته آدام لانگسان، سرپرست محققان انرژی این موسسه پیش‌بینی کرده؛ بازار نفت در اواسط سال آینده متعادل می شود و به همین جهت پس از این عرضه بیش از این ادامه پیدا نکرده و تا جایی پیش می رود که با تقاضا به تعادل برسد.

بر اساس این گزارش؛ از سال ۲۰۱۴ به این سو یکبار شاهد افزایش قیمت نفت پس از روند نزولی درازمدت بودیم که می‌توانست فرآیند بازگشت بازار را تا سال ۲۰۱۷ یا ۲۰۱۸ به تاخیر بیندازد. چرا که تا زمانی که عرضه نفت بیش از حد تقاضا باشد قیمت‌ها در سطح ۳۵تا ۵۵ دلار برای هر بشکه باقی می ماند، مساله ای که برای دو سال متوالی دغدغه شرکتهای نفتی شده است.

از جمعه گذشته، چاه‌های نفت امریکا برای ۹ هفته متوالی رشد صعودی داشته‌اند. هر چند که این مدت زمان زیاد به نظر نمی رسد اما این پتانسیل را دارد که در آینده قیمت نفت را با کاهش مواجه کند.

بر پایه گزارش این محققان، امریکا همچنان به تولیدات خود ادامه می‌دهد و بازار تبعات افزایش چاه‌های حفاری را پرداخت خواهد کرد چرا که تعدادی از این چاه‌ها در مناطق نیومکزیکو و تگزاس از مرغوبیت بالایی برخوردارند و تاثیر بسیاری بر تولیدات نفت امریکا داشته اند.

از سوی دیگر این گزارش، عرضه در کشورهایی چون نیجریه و لیبی را با توجه به شرایط سیاسی آنها سنجیده و پیش بینی کرده که احتمالا تولید نفت در این کشورها رشد داشته باشد.

در پایان این گزارش جمع بندی کرده که شرایط امروز بازار یک وضعیت نرمال است اما قیمت‌ها هنوز به وضعیت نرمال نرسیده‌اند. به همین جهت سیاستهایی همچون فریز نفتی موقتا در بازار جنب و جوش ایجاد می کند اما وضعیت بازار از آنها تبعیت نمی کند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *